Depresja i lęki zwiększają ryzyko zgonu u osób z cukrzycą typu 2

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   24-01-2017, 15:23

Depresja i lęki zwiększają ryzyko zgonu u osób z cukrzycą typu 2 Depresja i zaburzenia nastroju stanowią bardzo duży problem wśród pacjentów z chorobami przewlekłymi, w tym u chorych z cukrzycą

Depresja i stany lękowe niezależnie od siebie zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu osób chorych na cukrzycę typu 2. - wynika z badania, które publikuje pismo "Diabetes Care".

Naukowcy pod kierunkiem Kiyuri Naickera z University of Ottawa (Kanada) we współpracy z naukowcami z Norwegii przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 64 tys. dorosłych uczestników norweskiego studium pt. Nord-Troendelag Health Study. Posługując się informacjami z Norweskiego Rejestru Przyczyn Zgonów oceniali ryzyko zgonu badanych osób w ciągu 18 lat (od 1995 r. do 2013 r.).

Okazało się, że w przypadku osób chorych na cukrzycę typu 2. ryzyko przedwczesnego zgonu rosło, gdy występowała u nich dodatkowo depresja lub stany lękowe, albo jedno i drugie. W najmniejszym stopniu ryzyko przedwczesnego zgonu rosło, gdy u chorego na cukrzycę występowały dodatkowo lęki. Co ciekawe, jednoczesne występowanie lęków i depresji podnosiło prawdopodobieństwo wczesnego zgonu w mniejszym stopniu niż obecność wyłącznie depresji. Najbardziej narażeni na przedwczesny zgon byli mężczyźni z cukrzycą typu 2., u których dodatkowo występowały objawy depresji – wzrost ryzyka niemal 3,5–krotny.

Nasze wyniki dostarczają dowodów na to, że występowanie stanów lękowych wpływa na ryzyko zgonu u osób chorych na cukrzycę typu 2. niezależnie od występowania u nich objawów depresji – komentują autorzy artykułu. Jednocześnie obecność stanów lękowych u tych chorych zdaje się obniżać prawdopodobieństwo zgonu związane z występowaniem u nich depresji - zaznaczają.

Depresja i zaburzenia nastroju stanowią bardzo duży problem wśród pacjentów z chorobami przewlekłymi, w tym u chorych z cukrzycą. Podczas ostatniego, 52. kongresu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD), który odbył się we wrześniu 2016 r. w Monachium, zaprezentowano wyniki międzynarodowego badania na ten temat pt. International Diabetes Management Practices Survey (IDMPS).

Analiza danych wśród blisko 10 tys. pacjentów z 21 krajów świata wykazała, że depresja występuje u ok. 29 proc. chorych na cukrzycę typu 2. oraz u 31 proc. chorych na cukrzycę typu 1. Jest to znacznie wyższy odsetek niż w ogólnej populacji (w Polsce oceniany na ok. 3 proc.).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH