Depresja matki szkodzi psychice przedszkolaków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-03-2017, 14:47

Depresja matki szkodzi psychice przedszkolaków Spędzanie czasu z będącą w depresji mamą, negatywnie odbija się na rozwoju psychicznym dziecka

Naukowcy z Norwegii wykazali, że depresja mamy, kiedy dziecko jest w wieku przedszkolnym, ma znacznie bardziej szkodliwy wpływ na jego rozwój psychiczny, niż depresja matczyna podczas ciąży czy po porodzie.

Wyniki badań publikuje "Journal of Child Psychology and Psychiatry".

We wcześniejszych badaniach wykazano, że istnieje istotny związek między depresją matki podczas ciąży i po porodzie a późniejszymi zaburzeniami zachowania u dziecka. W swojej najnowszej pracy naukowcy z Uniwersytetu w Oslo sprawdzali dodatkowo, jaki wpływ na rozwój psychiczny dziecka ma depresja występująca u mamy, gdy maluch jest w wieku przedszkolnym.

W tym celu przeprowadzili badanie wśród matek, ojców i dzieci z ponad 11 tys. rodzin; 17 830 spośród badanych dzieci miało rodzeństwo. Od kobiet zbierano informacje na temat występowania objawów depresji w 17. i 30. tygodniu ciąży, a następnie - gdy dziecko miało 6 miesięcy, 1,5 roku, 3 i 5 lat. Objawy depresji u ojców były sprawdzane, gdy partnerka była w 17 tygodniu ciąży.

Dane dotyczące zaburzeń zachowania dzieci, zaburzeń uwagi, nadmiernej agresji, impulsywności, a także zaburzeń nastroju (objawy depresji), lęków, skłonności do wycofywania się, nadmiernej nieśmiałości, były gromadzone, gdy maluchy miały 1,5 roku oraz 3 i 5 lat.

W ostatecznej analizie badacze uwzględnili tylko dane dotyczące dzieci mających rodzeństwo (i dane rodzeństwa). Chodzi o to, że na braci i siostry wpływają te same czynniki środowiskowe obecne w danej rodzinie, i że mają oni podobne genetyczne ryzyko depresji, które dziedziczy się po mamie.

Okazało się, że depresja występująca u matki, kiedy dziecko było w wieku przedszkolnym, miała największy wpływ na występowanie u niego problemów natury psychicznej, emocjonalnej oraz zaburzeń zachowania (ryzyko ponad dwukrotnie wyższe niż u przedszkolaków, których mamy nie miały depresji). Wpływ depresji u matki na zaburzenia nastroju dziecka, jego lęk i wycofanie się narastał wraz z wiekiem malucha.

Zdaniem autorów pracy wyniki te nie potwierdzają, aby depresja matki podczas ciąży czy po porodzie były szczególnie szkodliwe dla rozwoju psychicznego dziecka. Natomiast spędzanie czasu z będącą w depresji mamą, gdy dziecko jest w wieku przedszkolnym może najbardziej szkodzić jego psychice, podsumowuje współautorka pracy dr Line C. Gjerde.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH