Dereń działa jak lek przeciwmiażdżycowy

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rp.pl/rynekaptek.pl   21-10-2015, 13:40

Dereń działa jak lek przeciwmiażdżycowy Badania naukowe nad dereniem odkrywają nowe własciwości lecznicze rośliny

Medycyna ludowa zalecała dereniowy sok i nalewki przy przeziębieniach, anemii, na obniżenie gorączki i wzmocnienie, przeciw infekcjom bakteryjnym, krwotokom i dolegliwościom żołądkowym. Teraz potwierdzamy naukowo to, co kiedyś wypróbowywano intuicyjnie – mówią naukowcy z Wrocławia, którzy badają właściwości derenia.

Dereń jest niezwykle bogaty w związki mające silne właściwości przeciwutleniające. - Uznaliśmy, że warto byłoby mu się przyjrzeć także pod kątem medycznym - mówi dr Sozański. Wrocławianie karmili dereniem króliki z podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów oraz miażdżycą. Zwierzęta dostawały proszek z suszonych owoców. W dwa miesiące poziom szkodliwych lipidów obniżył się u nich o blisko 40 proc. Zmniejszyły się także zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych – pisze Wyborcza.

 - Jesteśmy przekonani, że doustne podawanie derenia zapobiega powstawaniu miażdżycy. Działa podobnie jak leki. A choroby układu krążenia to w Europie zabójca numer jeden, w ubiegłym roku z tego powodu zmarły cztery miliony Europejczyków – twierdzą dr hab. Alicja Kucharska z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dr. Tomasz Sozańskiz Katedry i Zakładu Farmakologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Przeciwzapalne działanie to zasługa głównie irydoidów, które występują w owocach derenia w bardzo dużych ilościach. Wśród irydoidów szczególnie interesujący jest kornuzyd, który może zmniejszać uszkodzenia nerek powstałe w wyniku cukrzycy. Bardzo cenny jest także kwas loganowy. Nie ma innego owocu tak bogatego w niego.

Okulistka dr Dorota Szumny z Katedry Farmakologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu próbowała stosować go w chorobach oczu. Kwas loganowy, którym zakraplano oczy królikom, znacząco obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe i poprawia krążenie w naczyniach krwionośnych.

Nikt na świecie dotąd nie prowadził tak obszernych badań nad dereniem jak wrocławianie. Opublikowali je m.in. w "Phytomedicine", "Journal of Food Composition and Analysis", "Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH