Dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko choroby jelit

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-07-2011, 10:20

Wegetarianie są o jedną trzecią mniej narażeni na powszechną w zachodnich społeczeństwach chorobę uchyłkową jelit, w porównaniu z osobami jedzącymi mięso - wynika z brytyjskich badań. Publikację na ten temat zamieszcza "British Medical Journal".

Choroba uchyłkowa jelit charakteryzuje się obecnością licznych uchyłków (uwypukleń w postaci kieszonek) w przewodzie pokarmowym, najczęściej w jelicie grubym.

Uchyłki jelita są uważane za chorobę cywilizacyjną, gdyż występują znacznie częściej u mieszkańców bogatych krajów Zachodu niż w biednych społeczeństwach. Przeważnie pojawiają się w szóstej dekadzie życia i zgodnie z szacunkami, dotyczą ok. dwóch trzecich osób po 60-tce.

Najczęściej nie towarzyszą im żadne dolegliwości, a przypadki, w których występują symptomy określa się właśnie mianem choroby uchyłkowej. Do jej objawów zalicza się: ból, zwłaszcza w lewym dole biodrowym, zaparcia lub biegunki, wzdęcia, nudności i wymioty, gorączkę, a także wyczuwalny w podbrzuszu opór.

Silniejsze dolegliwości pojawiają się, gdy dojdzie do zapalenia uchyłków. Mogą też rozwinąć się poważniejsze, groźne dla życia powikłania, jak perforacja jelita, powstanie przetoki, ropnia, krwotok.

Badania epidemiologiczne sugerują, że uchyłkowatość jelita jest związana ze stylem życia, tj. brakiem aktywności fizycznej i niedostatecznym spożyciem błonnika roślinnego. Błonnik (inaczej włóknik) jest jadalną częścią produktów roślinnych - owoców, warzyw, zbóż - która nie poddaje się trawieniu. Ma jednak korzystny wpływ na różne procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie, m.in. ułatwia wypróżnianie i odchudzanie, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i glukozy we krwi i usunąć z organizmu różne toksyny.

Już wcześniej podejrzewano, że dieta wegetariańska, jako bogata w błonnik roślinny, może obniżać ryzyko choroby uchyłkowej. Nie było jednak na to wystarczająco dobrych dowodów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 47 tys. dorosłych Brytyjczyków. Blisko 15,5 tys. z nich było wegetarianami.

Stan ich zdrowia śledzono średnio przez ponad 11 lat. W tym czasie stwierdzono 812 przypadków choroby uchyłkowej, z czego 806 pacjentów trafiło do szpitala, a 6 zmarło.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH