Donepezyl wydłuża samodzielność chorych na Alzheimera

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   29-10-2015, 14:27

Donepezyl wydłuża samodzielność chorych na Alzheimera Donepezyl pomaga także w zaawansowanej postaci Alzheimera

Donepezyl, lek na chorobę Alzheimera wydaje się opóźniać moment, w którym chory musi być przeniesiony do domu opieki – informuje „Lancet Neurology”.

Dotychczas uważano, że donepezyl nie przynosi korzyści osobom, u których rozwinęła się cięższa postać choroby Alzheimera, dlatego podawano go jedynie chorym z postacią umiarkowaną. Jednak badanie dotyczące 295 osób z umiarkowaną i ciężką postacią choroby Alzheimera wykazało, że ci, którzy nadal przyjmowali donepezyl w ciągu pierwszego roku badania niemal o połowę rzadziej trafiali do domu opieki (20 proc. wobec 37 proc. w przypadku osób, które zaprzestały przyjmowania leku).

- Może to oznaczać tysiące pacjentów nie trafiających do domów opieki rocznie – powiedział Robert Howard z University College w Londynie, który prowadził badania.

Spośród około 530 tys. Brytyjczyków, którzy cierpią obecnie z powodu alzheimera donepezyl przyjmuje obecnie tylko 58 600 - głównie, dlatego że lekarze uważają go za środek pomagający jedynie w łagodnych i umiarkowanie ciężkich przypadkach.

Niestety efekt nie jest trwały. Badanie trwało trzy lata i po pierwszym roku osoby przyjmujące donepezyl trafiały do domu opieki tak samo często, jak nieprzyjmujące go.

Donepezyl nie spowalnia tempa niszczących zmian, które zachodzą w mózgu, jednak pomaga łagodzić objawy. Podnosi poziom acetylocholiny, związku chemicznego, dzięki któremu przesyłane są wiadomości w mózgu. W miarę postępu choroby, mózg wytwarza coraz mniej acetylocholiny, ale donepezyl chroni tę mniejszą ilość przed rozkładem, pozwalając mózgowi lepiej funkcjonować pomimo uszkodzeń.

Howard ma nadzieję, że więcej lekarzy rodzinnych rozpocznie leczenie donepezylem u pacjentów z umiarkowanymi objawami i będzie nadal przepisywać lek w przypadku postępu choroby. Chorzy mogliby mniej cierpieć, a dzięki dłuższemu przebywaniu we własnych domach opieka nad nimi byłaby mniej kosztowna.

Roczny koszt leczenia jednej osoby generyczną wersją donepezylu to 22 funty, natomiast pobyt w domu opieki kosztuje od 30 do 34 tys. funtów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH