Doniesienia medyczne: farmaceutyczna Formuła 1

FARMAKOTERAPIA

Autor: RG/rynekaptek.pl   27-09-2011, 06:08

Doniesienia medyczne: farmaceutyczna Formuła 1

Koncern GlaxoSmithKline nawiązał długoterminową współpracę z grupą spółek skupionych wokół brytyjskiego zespołu wyścigowego McLaren. Trwają prace nad lekiem na choroby spichrzeniowe.

Wbrew pozorom nie chodzi o zaopatrywanie kierowców rajdowych w leki, ale o dostęp do wiedzy z dziedziny innowacji i badań nad zaawansowanymi technologiami.

W ramach umowy McLaren Group podzieli się z GSK swoimi doświadczeniami z zakresu inżynierii, analiz i modelowania strategicznego, zdobytymi podczas wieloletniej działalności w obszarze biznesu związanego z wyścigami Formuły 1. 

Prace nad wspólnymi projektami będą prowadzone w specjalnym centrum, które zostanie otwarte w 2013 roku.

Przejęcie na rynku szczepionek
Firma VBI Vaccines z USA (do niedawna Variation Biotechnologies Inc.) podpisała umowę przejęcia Epixis, francuskiego producenta szczepionek opartych na technologii cząsteczek wiruso-podobnych.

Od zeszłego roku obie firmy pracują wspólnie nad szczepionką przeciw cytomegalowirusowi, niebezpiecznemu szczególnie dla rozwijającego się płodu.

Dzięki inwestycji (kwoty nie ujawniono), VBI zyska pełnię praw do tego projektu, jak również do realizowanego przez Epixis programu badawczego, dotyczącego wirusowego zapalenia wątroby typu C.

W przeszłości VBI Vaccines angażowała się w prace nad termostabilnymi szczepionkami, które nie wymagają przechowywania w niskiej temperaturze.

Niemcy pierwsze
Na ponad 230 mln dolarów wpływów z emisji papierów wartościowych liczy firma InterMune, która wprowadziła w tym miesiącu na niemiecki rynek lek esbriet (pirfenidon), stosowany w leczeniu łagodnej do umiarkowanej postaci idiopatycznego włóknienia płuc (IPF).

Fundusze mają posłużyć jej dla sfinansowania podobnych działań w innych krajach UE. IPF jest dość rzadko występująca chorobą, a według InterMune koszt rocznej terapii nowym lekiem może przekroczyć 50 tys. dolarów.

Analitycy rynku zwracają uwagę, że debiut w Niemczech następuje w dość trudnym okresie, tuż po tym, jak kilka koncernów wycofało stamtąd swoje produkty na skutek niekorzystnych zmian w przepisach refundacyjnych. Wydatki czekają firmę również w USA, gdzie agencja FDA zażądała dla pirfenidonu dodatkowych badań.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH