Dostęp do leczenia biologicznego chorób jelit nadal jest ograniczony

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   09-11-2016, 15:25

Dostęp do leczenia biologicznego chorób jelit nadal jest ograniczony W Polsce są znacznie niższe standardy leczenia chorób WZGJ i ChLC niż w Europie.

Wydatki socjalne ponoszone m.in. na leczenie powikłań dla jednego pacjenta z nieswoistą chorobą zapalną jelit sięgają aż 1 mln zł (dane z 2014 r.). Te powikłania są efektem braku większego dostępu do nowych terapii biologicznych.

Według prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, prof. Grażyny Rydzewskiej, w Polsce ok. 40 tys. pacjentów cierpi z powodu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZGJ) oraz ok. 15 tys. na chorobę Leśniewskiego-Crohna (ChLC). 

- W Polsce mamy znacznie niższe standardy leczenia tych chorób, niż w Europie. Leki biologiczne włączane są dopiero w ramach terapii ratunkowej, a terapie działające w sposób selektywny, hamujący aktywację procesów zapalnych bez wpływu na reakcje odpornościowe w pozostałych częściach organizmu, nie są dostępne - podkreśliła prof. Rydzewska.

Specjalistka wyjaśniała, że w przypadku choroby Leśniewskiego-Crohna leczenie biologiczne u dorosłych refundowane jest przez 12 miesięcy i nie może być dłużej kontynuowane dla podtrzymania remisji.

Jeszcze gorzej jest z leczeniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, do którego mogą być kwalifikowani jedynie pacjenci z ciężkimi rzutami choroby (po niepowodzeniu leczenia glikokortykosteroidami oraz lekami immunosupresyjnymi), żeby ich uchronić przed kolektomią (usunięciem jelita grubego).

Więcej: http://www.gazetalekarska.pl/

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH