Dr Bachański o marihuanie medycznej

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   04-12-2015, 08:38

Dr Bachański o marihuanie medycznej

Marek Bachański specjalizuje się w ciężkiej lekoopornej padaczce. Zasłynął jako lekarz, który zaczął legalnie podawać chorym leki na bazie konopi indyjskich. Głośno było o jego pierwszym pacjencie Maksie, który urodził się z zespołem Downa.

Mimo dużych sukcesów w stosowaniu marihuany medycznej dr Bachański najpierw dostał zakaz stosowania terapii, a jesienią został zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka.

- Leczenie trudnych postaci padaczki w naszym kraju jest trudne, wielu pacjentów ma ograniczone możliwości leczenia. Ilu ich jest? Jeśli przyjąć, że 1 proc. ludzi w kraju ma padaczkę, a 30 proc. z nich ma padaczkę w postaci lekoopornej, to mamy 115-120 tys. z padaczką oporną na leki. To olbrzymia grupa pacjentów, którzy cierpią i nie do końca mają właściwe leczenie - mówi Marek Bachański.

Kilka metod stosowanych w większości w krajach zachodnich, gdzie służba zdrowia funkcjonuje lepiej, u nas jest stosowanych w ograniczonym zakresie. To nie tylko leczenie marihuaną. Jak mówi Marek Bachański, również leczenie operacyjne, usunięcie miejsca w mózgu, które daje napady, przynosi często dobre rezultaty w trudnych przypadkach padaczki. Ale do tego potrzebna jest dobra i długotrwała diagnostyka.

4 grudnia dr Bachański przedstawi wyniki swoich badań podczas konferencji neurologów dziecięcych. Apelował też do rodziców, aby naciskali lekarzy na tego typu leczenie. Stwierdził, że innej drogi nie ma.

Przedstawił również kilka przypadków pacjentów, których leczył marihuaną medyczną. Większości z nich taka terapia znacznie pomogła, a częstotliwość napadów padaczkowych zmniejszyła się o 30-80 proc.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH