Dr Woroń: nie ma pacjentów, którym nie moglibyśmy zaszkodzić

FARMAKOTERAPIA

Autor: Janusz Maciejowski/rynekaptek.pl   08-03-2016, 20:33

Dr Woroń: nie ma pacjentów, którym nie moglibyśmy zaszkodzić UPRL: konferencja o działaniach niepożądanych leków i interakcjach. Fot. Janusz Maciejowski

Są pacjenci, którym nie uda nam się pomóc, ale nie ma pacjentów, którym nie moglibyśmy zaszkodzić. Czasem warto się zastanowić, czy pacjent jest chory z powodu dolegliwości, czy w efekcie samego procesu leczenia. Im więcej leków, tym większe zagrożenia działań niepożądanych – ocenia dr Jarosław Woroń.

- Pomimo poważnych konsekwencji, interakcje leków są takim „Kopciuszkiem” farmakoterapii - ani lekarze, ani pacjenci nie poświęcają mu zbytniej uwagi, często go lekceważąc – dodał dr Woroń, farmakolog kliniczny ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z Zakładu Farmakologii Klinicznej CMUJ Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, podczas konferencji prasowej „Błędy medyczne w farmakoterapii. Czy umiemy i możemy im zapobiegać?” organizowanej przez URPL (Warszawa, 8 maja br.).

Wbrew pozorom okazuje się także, iż występowanie błędów medycznych związanych z ordynacją i podawaniem leku jest częstszy niż same niepożądane działania leków.

- Produkt leczniczy, który nie ma działań niepożądanych, to prawdopodobnie lek, który w ogóle nie działa – mówił Grzegorz Cessak, prezes URPL, podkreślając, że jednak bardzo często efekty uboczne leku nie są efektem działania samego produktu, ale błędu medycznego. – Sprawcą tych błędów mogą być zarówno lekarze i farmaceuci, jak i pacjenci oraz ich opiekunowie.

Prezes Urzędu przypomniał, że według znowelizowanych przepisów prawa farmaceutycznego, zmieniło się pojęcie błędu medycznego popełnionego w ordynacji lekowej. Błąd medyczny związany z podaniem leku zaliczany jest do działań niepożądanych leków. Rozumiany jest jako nieumyślne niepowodzenie procesu leczniczego będącego konsekwencją niewłaściwego przepisania, wydania (z apteki ogólnodostępnej albo oddziału szpitalnego) lub podania leku.

Najczęstsze błędy medyczne
Oczywiście działania niepożądane można niwelować, ale wcześniej trzeba je zidentyfikować. Proces zapobiegania powinien rozpoczynać się już na etapie badań klinicznych. Wiele tych procesów, które powodują później niepożądane działania, zachodzi na etapie dopuszczania leku do obrotu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH