Drukowane naczynia krwionośne pomogą przy przeszczepach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/Onet.pl/rynekaptek.pl   22-09-2011, 14:04

Zespół naukowców niemieckich opracował technikę wydruku 3D drobnych naczyń krwionośnych - kapilarów. Ma to pomóc w przeprowadzaniu przeszczepów tkanek i całych organów - poinformował Fraunhofer Institut IGB.

Największą przeszkodą w przeszczepach, zarówno organów ludzkich jak i wytwarzanych sztucznie, jest odżywianie wszczepionych tkanek przy pomocy kapilarów - drobnych naczyń włosowatych dostarczających składników odżywczych wraz z krwią. Blokowanie lub brak działania kapilarów utrudnia transplantacje lub przeszczepy organów wytwarzanych droga inżynierii genetycznej z komórek macierzystych. W samych Niemczech na transplantację w obecnym roku czeka 11 tys. pacjentów.

Zespół uczonych z Fraunhofer-Institut fuer Grenzflaechen- und Bioverfahrenstechnik IGB w Niemczech pod kierownictwem dr Guntera Tovara postanowił rozwiązać ten problem tworząc sieć sztucznych naczyń krwionośnych. Zastosowano przy tym technikę wydruku trójwymiarowego 3 D stosowaną m.in. do wytwarzania części lotniczych, podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego lub skomplikowanych urządzeń mikroelektronicznych.

Wydruk 3D połączono z techniką polimeryzacji dwufotonowej, polegającej na intensywnym impulsowym naświetlaniu promieniem lasera wybranej niewielkiej strefy materiału. Powoduje to stymulację molekuł, tworzących bardzo elastyczną i mocną błonę z której można już metodą wydruku 3D otrzymać sieć mikronaczyń, gotowych do rozmieszczenia na rzeczywistej tkance. Aby nie odrzucała ona syntetycznych kapilarów, są one wytwarzane z materiału na który składają się zmodyfikowane molekuły z rzeczywistej tkanki (obecnie zwierzęcej, docelowo ludzkiej)oraz syntetyczne polimery.

Jak stwierdził kierujący projektem o nazwie BioRap dr Guenter Tovar, pierwsze testy laboratoryjne wykazały prawidłowe działanie tkanki zawierającej sztuczne naczynia krwionośne. Obecnie rozpoczną się próby wszczepiania ich do żywego organizmu na modelu mysim, tak jak się to będzie działo przy rzeczywistych transplantacjach ludzkich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH