Duży postęp w onkologii. Jeszcze więcej jest nadal do zrobienia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PKPO/rynekaptek.pl   04-01-2017, 13:20

Duży postęp w onkologii. Jeszcze więcej jest nadal do zrobienia PKPO podkreśla, że niezbędne jest wsparcie ze strony instytucji państwowych

Rok 2016 przyniósł znaczą poprawę w leczeniu chorób nowotworowych. Na liście leków refundowanych znalazły się długo oczekiwane przez pacjentów terapie. Jednak tylko niektórzy chorzy są leczeni na poziomie europejskich standardów - podsumowuje PKPO.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych podsumowując ubiegły rok i określając oczekiwania na ten obecny, przygotowała założenia, które nie zostały zrealizowane, a które z perspektywy pacjentów onkologicznych są najistotniejsze. Wymieniła też to, co udało się osiągnąć w onkologii.

W zakresie profilaktyki
Z punktu widzenia działań profilaktycznych, rok 2016 dla onkologii jest straconym czasem. Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lat 2016 – 2025 nie został efektywnie wdrożony.

Sytuację ratowało prowadzenie profilaktyki nowotworowej w ramach projektów lokalnych, ale tu z kolei brakowało koordynacji działań na poziomie gmin czy powiatów.

Problemy z prowadzeniem działań profilaktycznych wynikają m.in, jak zauważa PKPO, z bezzasadnego powierzenia opiniowania programów profilaktycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, zamiast specjalistom z zakresu zdrowia publicznego.

„Organizacje pacjenckie z racji swoich doświadczeń i nabytej wiedzy są „naturalnymi” edukatorami, szczególnie predysponowani do prowadzenia działań edukacyjnych z zakresu onkologii. Mamy nadzieję, że organizacje pacjentów onkologicznych w najbliższych latach zostaną aktywnie włączone w realizację programów profilaktycznych”.

Z zakresie diagnostyki
Bez wątpienia jakość polskiej onkologii ma szansę znacznie poprawić wprowadzenie refundacji diagnostyki w leczeniu celowanym pacjentów z nowotworami.

Jak wskazują organizacje onkologiczne, diagnostyka molekularna jest podstawą wdrożenia nowoczesnego, bardziej skutecznego leczenia personalizowanego skierowanego na określone zmiany w genie. Refundacja tych badań jest powiązana z określonymi lekami celowanymi dostępnymi pacjentom onkologicznym bezpłatnie w ramach świadczeń NFZ.

Takie rozwiązanie dostępności do badań molekularnych w publicznej ochronie zdrowia jest zdaniem organizacji „racjonalne i uzasadnione ekonomicznie”.

Prezes PKPO, Szymon Chrostowski negatywnie ocenia proces likwidowania poradni genetycznych, których zadaniem jest diagnozowanie i opieka nad osobami z ryzkiem rodzinnego dziedziczenia chorób nowotworowych oraz ich bliskich. Chodzi tutaj przede wszystkim o pacjentów z mutacjami BRACA1/2:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH