Dwa leki przyjmowane jednocześnie zwiększają ryzyko cukrzycy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   31-05-2011, 15:44

Jednoczesne przyjmowanie dwóch pospolitych leków, paroksetyny i prawastatyny, zwiększa ryzyko cukrzycy - informuje serwis "EurekAlert”.

Szkodliwe działanie tej kombinacji wykazała analiza, przeprowadzona przez Nicholasa Tatonettiego i Russa Altmana za Stanford University w Kalifornii na podstawie prowadzonej przez agencję FDA bazy danych Adverse Event Reporting System. Baza ta gromadzi wszelkie doniesienia o wystąpieniu niepożądanych efektów u osób leczonych w określony sposób.

Proste pytania o występowanie podwyższonego poziomu cukru po zażyciu leku nie przyniosły rezultatu, natomiast po uwzględnieniu mechanizmów wpływających na rozwój cukrzycy okazało się, że wpływają na nie paroksetyna i prawastatyna.

Wówczas naukowcy ze Stanford wspólnie z kolegami z Harvard University oraz Vanderbilt University w Nashville przyjrzeli się danym dotyczącym pacjentów biorących oba leki jednocześnie. Stwierdzono, że taka kombinacja podnosiła poziom cukru we krwi.

Badania na żywionych słodką i tłustą dietą myszach potwierdziły, że kombinacja paroksetyny z prawastatyną sprzyja wzrostowi poziomu cukru we krwi, podczas gdy żaden z tych leków z osobna nie miał takiego działania.

Paroksetyna jest lekiem antydepresyjnym, natomiast prawastatyna obniża poziom cholesterolu. Na razie nie wiadomo, jaki jest dokładny mechanizm działania takiej kombinacji – inne leki z tych grup nie mają podobnego działania. Jak szacują Tatonetti i Altman, tylko w roku 2009 oba leki jednocześnie otrzymywało około 715 tysięcy Amerykanów. Wystarczy podawać im inne środki o podobnym działaniu, by uniknąć wielu zachorowań na cukrzycę.

Eksperci mają nadzieję, że zastosowana metoda analizy pozwoli rozpoznać także inne szkodliwe połączenia leków.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH