Dwa leki przyjmowane jednocześnie zwiększają ryzyko cukrzycy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   31-05-2011, 15:44

Jednoczesne przyjmowanie dwóch pospolitych leków, paroksetyny i prawastatyny, zwiększa ryzyko cukrzycy - informuje serwis "EurekAlert”.

Szkodliwe działanie tej kombinacji wykazała analiza, przeprowadzona przez Nicholasa Tatonettiego i Russa Altmana za Stanford University w Kalifornii na podstawie prowadzonej przez agencję FDA bazy danych Adverse Event Reporting System. Baza ta gromadzi wszelkie doniesienia o wystąpieniu niepożądanych efektów u osób leczonych w określony sposób.

Proste pytania o występowanie podwyższonego poziomu cukru po zażyciu leku nie przyniosły rezultatu, natomiast po uwzględnieniu mechanizmów wpływających na rozwój cukrzycy okazało się, że wpływają na nie paroksetyna i prawastatyna.

Wówczas naukowcy ze Stanford wspólnie z kolegami z Harvard University oraz Vanderbilt University w Nashville przyjrzeli się danym dotyczącym pacjentów biorących oba leki jednocześnie. Stwierdzono, że taka kombinacja podnosiła poziom cukru we krwi.

Badania na żywionych słodką i tłustą dietą myszach potwierdziły, że kombinacja paroksetyny z prawastatyną sprzyja wzrostowi poziomu cukru we krwi, podczas gdy żaden z tych leków z osobna nie miał takiego działania.

Paroksetyna jest lekiem antydepresyjnym, natomiast prawastatyna obniża poziom cholesterolu. Na razie nie wiadomo, jaki jest dokładny mechanizm działania takiej kombinacji – inne leki z tych grup nie mają podobnego działania. Jak szacują Tatonetti i Altman, tylko w roku 2009 oba leki jednocześnie otrzymywało około 715 tysięcy Amerykanów. Wystarczy podawać im inne środki o podobnym działaniu, by uniknąć wielu zachorowań na cukrzycę.

Eksperci mają nadzieję, że zastosowana metoda analizy pozwoli rozpoznać także inne szkodliwe połączenia leków.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH