Dwie firmy pracują nad nową terapią w leczeniu celiakii

FARMAKOTERAPIA

Autor: Takeda/ rynekaptek.pl   15-12-2015, 10:09

Dwie firmy pracują nad nową terapią w leczeniu celiakii Prace nad nową metodą leczenia celiakii

Firmy Takeda i Cour ogłosiły zawarcie porozumienia w sprawie partnerstwa w celu prowadzenia badań i opracowania nowych metod terapii immunomodulacyjnej do potencjalnego stosowania w leczeniu choroby trzewnej (celiakii).

Współpraca ta będzie dotyczyła głównie stosowania nanotechnologii opartej na platformie wywołujących tolerancję nanocząsteczek immunomodyfikujących (TIMP) firmy Cour, którą można rozszerzyć na określone zaburzenia o charakterze autoimmunologicznym i alergicznym poprzez hamowanie nieprawidłowych odpowiedzi immunologicznych, które powodują chorobę, bez wpływu na korzystne elementy układu odpornościowego.

W ramach współpracy zostanie przeprowadzona ocena możliwości zastosowania terapii TIMP w celiakii, aby umożliwić pacjentom tolerowanie glutenu w diecie. Platforma obejmuje opatentowane białka polimerowe i antygenowe, które dla bezpieczeństwa są w całości umieszczone w kapsułkach i są podawane dożylnie.

Związki TIMP działają na podstawową przyczynę celiakii poprzez ogólnoustrojowe działanie na limfocyty T reagujące na gluten w organizmach pacjentów oraz kontrolowanie tych limfocytów, w odróżnieniu od szerokiej immunosupresji.

Firma Cour otrzyma wstępne i kolejne płatności etapowe od firmy Takeda, prowadzące do wyłącznej opcji na zakup globalnej licencji na program TIMP-GLIA po zakończeniu badania klinicznego fazy 2a. Firma Cour otrzyma również honoraria ze sprzedaży wszystkich produktów pomyślnie wprowadzonych na rynek w wyniku tego partnerstwa.

Ponadto firma Takeda będzie miała możliwość współpracy nad trzema dodatkowymi związkami TIMP, przy czym dla każdego z nich określone zostaną kluczowe etapy rozwoju, działań rejestracyjnych i sprzedaży oraz honoraria za sprzedaż. Nie ujawniono dodatkowych szczegółów tej umowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE