Dwie nowe terapie w leczeniu samoistnego zwłóknienia płuc

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   02-03-2015, 14:41

Dwie nowe terapie w leczeniu samoistnego zwłóknienia płuc

Samoistne włóknienie płuc to choroba śmiertelna, na którą do niedawna nie było skutecznych leków. Obecnie dostępne są dwa leki, które hamują proces włóknienia.

- Pirfenidon i nintedanib to pierwsze dwa leki, które poprawiają rokowanie w tej grupie chorych, ponieważ zwalniają tempo spadku pojemności życiowej płuc, zwalniają pogarszanie się wydolności mierzone 6-minutowym testem chodu i wydłużają czas do wystąpienia tzw. ostrych zaostrzeń. Łączna analiza kilku badań klinicznych pirfenidonu wykazała również korzystny wpływ na długość przeżycia - wyjaśnia prof. Jan Kuś, kierownik I Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Jak zaznacza prof. Kuś jeszcze niedawno, zgodnie z poprzednimi międzynarodowymi wytycznymi przez ponad dziesięć lat specjaliści leczyli pacjentów z samoistnym włóknieniem płuc podając im leki immunosupresyjne.

- Wszystko dlatego, iż przypuszczano, że mechanizmy immunologiczne biorące udział w patogenezie tej choroby można zahamować przy pomocy glikokortykosteroidów albo glikokortykosteroidów połączonych z innymi lekami stosowanymi w chorobach autoimmunologicznych i nowotworowych, np. azatiopryną lub cyklofosfamidem. Taki był standard na świecie, który obowiązywał do 2011 roku - wyjaśnia prof. Kuś.

Dodaje: - Niestety, lata obserwacji kolejnych pacjentów pokazały, że taka terapia nie tylko nie leczy tej choroby, ale będąc obciążona dużym działaniem ubocznym leków, przyczynia się do zgonów pacjentów z powodów powikłań, np. znacznie upośledza odporność - stąd ryzyko ciężkich zapaleń płuc, pojawia się cukrzyca, nadciśnienie, krwawienie z przewodu pokarmowego, osteoporoza.

Na podstawie tych obserwacji międzynarodowe gremia w kolejnych wytycznych wydanych w 2011 roku zabraniają poprzednio zalecanego leczenia immunosupresyjnego. W efekcie, praktycznie niemal do teraz nie było żadnego, pewnego leczenia dla tej grupy chorych.

W ocenie prof. Kusia zawód spowodowany nieskutecznością immunosupresji przyczynił się niejako do wynalezienia dwóch nowych leków skutecznych w terapii samoistnego włóknienia płuc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH