Dwutlenek tytanu zniknie ze słodyczy?

FARMAKOTERAPIA

Autor: teraz-srodowisko.pl/ rynekaptek.pl   28-07-2017, 13:24

Dwutlenek tytanu zniknie ze słodyczy? Dwutlenek tytanu chętnie jest używany w przemyśle spożywczym (tu kryje się pod symbolem E171, nadając śnieżnobiały kolor ciastkom i czekoladkom) czy farmaceutycznym

Francuska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia, Żywności, Środowiska i Pracy (ANSES) wystąpiła z wnioskiem o włączenie dwutlenku tytanu (TiO₂) do grupy substancji rakotwórczych. Ten związek znajduje się np. w słodyczach i tworzywach sztucznych.

Z racji swoich właściwości wybielających, rozjaśniających lub zmętniających jest chętnie używany w branży tworzyw sztucznych. Z tych samych powodów stosuje się dwutlenek tytanu w przemyśle kosmetycznym (dodawany jest do mydeł, past do zębów czy kremów przeciwsłonecznych).

Chętnie używany także w przemyśle spożywczym (tu kryje się pod symbolem E171, nadając śnieżnobiały kolor ciastkom i czekoladkom) czy farmaceutycznym.

Komitet ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) zasugerował zaklasyfikowanie dwutlenku tytanu jako substancji potencjalnie rakotwórczej w następstwie narażenia drogą oddechową.

Na początku tego roku francuski Narodowy Instytut Badań Rolniczych (INRA) przeprowadził badania na szczurach, z których wynika, że E171 przenika przez ścianę jelit, mogąc powodować w nich zmiany przedrakowe, a następnie przedostaje się do krwi.

W 2018 r. ANSES ma postarać się o bardziej pogłębioną analizę zagrożeń i ryzyka związanego z dwutlenkiem tytanu dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego zgodnie z rozporządzeniem REACH.

Więcej: https://www.teraz-srodowisko.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH