Dysleksja utrudnia rozpoznawanie po głosie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-08-2011, 10:32

Osoby z dysleksją mają trudności z rozpoznawaniem znajomych głosów - informuje "Science".

Fonemy to pozbawione własnego znaczenia, najmniejsze jednostki mowy, rozróżnialne dla użytkowników danego języka. Wraz z nauką czytania stopniowo przestajemy je zauważać, odgrywają jednak ważną rolę przy rozpoznawaniu mowy. To dzięki nim możemy także zidentyfikować mówiącego - każdy wypowiada fonemy nieco inaczej.

Ponieważ wiadomo, że osoby z dysleksją - czyli mające trudności z czytaniem lub rozumieniem słowa pisanego - mają także problemy z fonemami podczas czytania, amerykański zespół naukowców postanowił sprawdzić, czy dyslektycy mają także problemy z usłyszeniem fonemów w głosach ludzi.

Zebrano 30 osób w podobnym wieku, o zbliżonym wykształceniu i IQ. Część z nich miała dysleksję. Uczestników eksperymentu uczono kojarzyć 10 różnych głosów - z których część mówiła po angielsku, a reszta po chińsku - z 10 generowanymi przez komputer awatarami. Następnie urządzono quiz, polegający na kojarzeniu głosów z awatarami. W przypadku angielskiego osoby bez dysleksji uzyskały wyniki lepsze o 40 proc., jednak przy chińskim ta przewaga nie była już widoczna.

Prawdopodobnie wynika to z braku "osłuchania" z chińskimi fonemami osób bez dysleksji. Dyslektycy nie rozpoznają dobrze także fonemów z własnego języka. Naukowcy mają nadzieję, że dokładne badania tego rodzaju zaburzeń pozwolą zrozumieć, w jaki sposób u ludzi rozwinęła się zdolność do rozpoznawanie mowy.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH