Dzieci mieszkające z palaczem rzadziej chodzą do szkoły

FARMAKOTERAPIA

Autor: onet.pl/rynekaptek.pl   06-09-2011, 16:00

Dzieci narażone w domu na wdychanie dymu tytoniowego opuszczają więcej dni w szkole niż ich rówieśnicy z rodzin niepalących - wynika z szeroko zakrojonych badań amerykańskich, o których informuje pismo "Pediatrics".

Jak wyjaśniają autorzy najnowszego raportu - naukowcy z Massachusetts General Hospital w Bostonie - dzieci narażone na bierne palenie częściej cierpią na schorzenia dróg oddechowych, które mogą być powodem absencji w szkole.

"Jedna czwarta do jednej trzeciej dni opuszczonych w szkole przez dzieci w wieku 6-11 lat mieszkających z palaczem jest spowodowana narażeniem na dym papierosowy w domu" - komentuje główny autor pracy dr Douglas Levy.

Naukowcy z Bostonu przeanalizowali dane zebrane w grupie ponad 3 tys. dzieci, w ramach badania reprezentatywnych gospodarstw domowych w USA. Dorośli z gospodarstw, w których mieszkało dziecko w wieku 6-11 lat udzielali informacji na temat jego ogólnego stanu zdrowia i odpowiadali na serię pytań dotyczących kontaktu dziecka z dymem tytoniowym w domu. Sprawdzano m.in. ilu współlokatorów pali w pomieszczeniach mieszkalnych, ile dni dziecko opuściło lekcje w szkole w ostatnim roku z powodu choroby lub urazu, czy miało co najmniej trzy zakażenia ucha w ostatnim roku, zapalenie oskrzeli lub chorobę układu pokarmowego w ostatnich dwóch tygodniach, czy zdiagnozowano u niego astmę, a jeśli tak, to czy miało ostatnio zaostrzenia choroby.

Okazało się, że ponad 14 proc. uczniów mieszkało w domu, w którym paliła co najmniej jedna osoba - 8 proc. mieszkało z jednym palaczem, a 6 proc. z co najmniej dwoma. Oznacza to, że na dym papierosowy w domu w samych Stanach Zjednoczonych narażone jest 2,6 mln dzieci, szacują naukowcy.

Badacze wyliczyli też, że uczniowie z domów, gdzie paliła co najmniej jedna osoba opuszczali (średnio) o ponad jeden dzień więcej w szkole niż rówieśnicy z rodzin niepalących, a uczniowie mieszkający z co najmniej dwoma palaczami - półtora dnia więcej.

Schorzenia związane z ekspozycją na dym papierosowy, jak infekcje ucha czy zapalenie oskrzeli, były odpowiedzialne za 24 proc. wszystkich nieobecności w szkole uczniów mieszkających w domach, w których paliła jedna osoba i za 34 proc. nieobecności dzieci mieszkających co najmniej z dwiema takimi osobami.

 Więcej: http://www.medonet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH