Dzieci z astmą częściej zapadają na otyłość

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-01-2017, 10:09

Dzieci z astmą częściej zapadają na otyłość Dzieci z astmą były o 51 proc. bardziej narażone na rozwój otyłości w ciągu kolejnej dekady

Dzieci cierpiące na astmę są o 51 proc. bardziej zagrożone otyłością niż ich rówieśnicy bez astmy - wykazało badanie, które publikuje pismo „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

- Wczesne diagnozowanie i leczenie astmy może pomóc w prewencji epidemii otyłości wśród dzieci - komentuje współautor pracy prof. Frank Gilliland z University of Southern California w Los Angeles. Jest to ważne m.in. dlatego, że otyłość może przyczyniać się do rozwoju różnych schorzeń metabolicznych, w tym stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2. w późniejszym wieku, dodaje badacz. Co istotne, z badań wynika, że otyłość może nasilać objawy astmy i powodować niższą skuteczność jej leczenia.

We wcześniejszych badaniach wykazano zależność między występowaniem astmy we wczesnym dzieciństwie a podwyższonym ryzykiem pojawienia się otyłości. Jednak tylko w nielicznych z nich śledzono stan zdrowia dzieci aż przez ponad 10 lat, przypominają autorzy najnowszej pracy.

Naukowcy z zespołu prof. Gillilanda przeanalizowali dane medyczne dotyczące 2171 przedszkolaków i pierwszoklasistów (wiek od 5 do 8 lat) z Południowej Kalifornii, którzy uczestniczyli w szeroko zakrojonym studium pt. Children's Health Study. W momencie włączenia do badania żadne z dzieci nie było otyłe, a około 13,5 proc. z nich cierpiało już wtedy na astmę.

Stan ich zdrowia śledzono przez ok. 10 lat - co roku dzieci mierzono i ważono, by na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI) ocenić, czy ich waga jest prawidłowa, czy też mają nadwagę lub otyłość. W tym czasie u niemal 16 proc. badanych uczniów rozwinęła się otyłość.

Rodzice dzieci wypełniali ankiety dotyczące danych demograficznych i społecznych, historii chorób oddechowych u dziecka, jego aktywności fizycznej, ekspozycji na bierne palenie w domu oraz innych czynników związanych z warunkami domowymi. Same dzieci (lub ich rodzice) udzielały też informacji na temat liczby zajęć ruchowych, w których brały udział oraz liczby dni spędzanych na uprawianiu sportu na świeżym powietrzu.

Jak wyliczyli badacze, dzieci, które w momencie włączenia do badania miały astmę, były o 51 proc. bardziej narażone na rozwój otyłości w ciągu kolejnej dekady niż ich rówieśnicy bez tej przewlekłej choroby oddechowej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH