Dzięki aplikacji w smartfonie chorzy nie zapomną o lekach

FARMAKOTERAPIA

Autor: Dziennik Zachodni/rynekaptek.pl   08-04-2016, 13:34

Dzięki aplikacji w smartfonie chorzy nie zapomną o lekach Specjalna aplikacja opracowana przez psychiatrów z Ochojca usprawniła leczenie schizofreników

Psychiatrzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu wymyślili program wspierający chorych na schizofrenię, który może być wykorzystywany także do wspomagania tych, u których sukces leczenia zależy od systematycznego zażywania leków np. diabetyków.

Dzięki specjalnej aplikacji pacjent i lekarz wyposażeni w smartfony są w stałym kontakcie, także wzrokowym, bo widzą się nawzajem, zaś system nie tylko umożliwia wideowizyty, ale wysyła komunikat o konieczności zażycia leków, co chory musi potwierdzić kliknięciem.

Wprowadzeniem programu opracowanego przez szpital w Ochojcu, jako ogólnopolskiego pilotażu jest zainteresowany NFZ. Jego skuteczność jest poparta wynikami badania klinicznego, w którym brało udział 300 pacjentów.

Z zebranych danych wynika, że polscy chorzy na schizofrenię zażywają 20-30 proc. przepisanych leków. To dramatycznie mało. Psychiatrzy z Ochojca postanowili wymyślić skuteczniejszy sposób komunikowania się z pacjentami. Tak powstał telemedyczny program, na którego realizację 8 mln zł przeznaczyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Pacjenci i lekarze (50 w Polsce) zostali wyposażeni w smartfony ze specjalną aplikacją, w której znalazły się: plan terapii, wideowizyty, podczas których rozmówcy widzieli się nawzajem, edukacyjne 2-3-minutowe filmiki z wypowiedziami lekarzy dotyczącymi najczęściej zadawanych przez chorych pytań, a przede wszystkim specjalny system przypominania o zażywaniu leków, zarówno na godzinę przed, jak i w momencie zażycia oraz wymagający od pacjenta potwierdzenia, że wziął tabletkę.

Program generuje też raporty dotyczące aktywności pacjenta, co pozwala na stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.

Po rocznej obserwacji programu okazało się, że do 46 proc. wzrosło zażywanie przez chorych leków.

Poprawa kliniczna u chorych okazała się jeszcze większa, niż sugeruje wynik, co zaś przekonuje, że obowiązek zażywania leków wypełniło więcej z nich, a nie wszyscy potwierdzali zażycie tabletek w programie.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH