Ebola: Favipiravir skuteczny we wczesnych stadiach choroby

FARMAKOTERAPIA

Autor: cordis.europa.eu/ŁS/rynekaptek.pl   17-03-2015, 11:03

Ebola: Favipiravir skuteczny we wczesnych stadiach choroby Próby nadal trwają i należy zachować ostrożność przy interpretacji wyników - apelują naukowcy

Favipiravir może poprawić przeżywalność chorych we wczesnych stadiach choroby – przekonują członkowie zespołu francuskich naukowców, którzy testują nowy lek przeciw Eboli.

Kierownik naukowy Denis Malvy z Uniwersytetu w Bordeaux, podkreślił jednak, że próby nadal trwają i należy zachować ostrożność przy interpretacji wyników. Nazwał próbę „weryfikacją poprawności”, która powinna pomóc przy kolejnych testach. Badania prowadzi francuski Krajowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM).

Pierwsze testy leku Favipiravir przeprowadzono na przełomie grudnia i stycznia. Lek podawany był do 10 dni łącznie 69 osobom dorosłym i nastolatkom. Uzyskane wyniki porównano z chorymi objętymi standardową opieką w tych samych klinikach w ciągu trzech miesięcy poprzedzających próbę. Niestety niemal połowa chorych biorących udział w próbie zmarła, co jest zbieżne ze współczynnikiem umieralności grupy kontrolnej.

Jednak kiedy naukowcy przeprowadzili analizę podzbiorów chorych przyjmowanych do kliniki z niższym poziomem wirusa Ebola we krwi, stwierdzili wzrost przeżywalności. Spośród chorych na wczesnych etapach choroby, zmarło jedynie 15 proc. w porównaniu do 30 proc. umieralności w historycznej grupie kontrolnej. Niemniej, Malvy zaznaczył na konferencji, że poprawa przeżywalności w grupie może nie być związana z Favipiravirem.

Na początku marca w Liberii rozpoczęła się także próba kliniczna leku Zmapp. To mieszanina przeciwciał monoklonalnych, które wiążą się z „wypustkami” wirusa Ebola i – w idealnej sytuacji – doprowadzają do inaktywowania patogenu. Przeciwciała są hodowane w roślinach tytoniu, co utrudnia szybką produkcję leku.

Więcej: cordis.europa.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH