Ebolę poznasz po oczach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-05-2015, 10:27

Ebolę poznasz po oczach

Ebola ukrywa się w oku zakażonych nią ludzi
Ebola wciąż zaskakuje. ,,New England Journal of Medicine" informuje, że wykryto ją w oku amerykańskiego lekarza, którego uznano za wyleczonego. Wirusem zaraził się we wrześniu 2014 r. podczas pobytu w Sierra Leone.

43-letni dr Ian Crozier w stanie krytycznym był leczony w szpitalu uniwersytetu Emory w Atlancie. Stwierdzono, że jest zdrowy, gdy nie miał już objawów zakażenia, a w jego krwi nie stwierdzono obecności eboli. Opuścił wtedy szpital, jednak dwa miesiące później zaczął odczuwać zaburzenia widzenia i bóle w oku. Zmienił się nawet kolor zakażonego oka - z niebieskiego na zielony.

Po pobraniu próbki wydzieliny oka okazało się, że znajduje się w niej ebola. Stwierdzono stan zapalny, który mógłby doprowadzić nawet do utraty wzroku. Na szczęście, po zastosowaniu steroidów i leków antywirusowych udało się go opanować. Zakażony ebolą lekarz nie stwarza żadnego zagrożenia dla otoczenia - zapewniają specjaliści, którzy go leczyli. A jego oko znowu jest niebieskie, jak przed infekcją.

Dr Ian Crozier, który jako ochotnik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyjechał do Sierra Leone, nie jest wyjątkiem. Również inne zakażone ebolą osoby po wyzdrowieniu narzekają na podobne dolegliwości.

Są jednak wątpliwości co do przebiegu infekcji wywołanej tym wirusem. Gałka oczna toleruje obecność niektórych patogenów, jednak w przypadku eboli są obawy, że drobnoustrój ten może ukrywać się również w innych miejscach ciała człowieka, na przykład w układzie nerwowym, w nasieniu mężczyzn oraz w chrząstce.

WHO ostrzega, że ebola może znajdować się w męskim nasieniu jeszcze przez kilka miesięcy od wyzdrowienia. Zaleca się zatem by utrzymywać wstrzemięźliwość seksualną do czasu aż dwa badania potwierdzą, że w nasieniu nie ma już tego wirusa. Nie ma pewności, czy podczas kontaktów seksualnych ebolą mogą zakażać również zainfekowane nią kobiety, nie jest to jednak wykluczone - twierdzi WHO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH