ECNP: lurazydon jest dobrze tolerowany przez pacjentów

FARMAKOTERAPIA

Autor: biuro.mediacontact.pl/ rynekaptek.pl   26-11-2014, 14:17

Lurazydon (Latuda), lek przeciwpsychotyczny zarejestrowany w leczeniu w schizofrenii przez Europejską Komisję Leków (EMA) w marcu 2014 roku w EU, a wcześniej przez FDA w Stanach Zjednoczonych oraz urzędy rejestracyjne w Kanadzie i Szwajcarii, jest już stosowany u coraz większej liczby pacjentów.

Zaprezentowane podczas 27. Kongresu Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii (ECNP) w Berlinie (18-21.10.2014.) wyniki badań klinicznych potwierdzają, że lurazydon odznacza się skutecznością krótko- i długoterminową, jak również skutecznością w zapobieganiu nawrotom schizofrenii.

Ważną cechą leku jest jego dobra tolerancja i bezpieczeństwo stosowania, a zwłaszcza niewielki wpływ na przyrost masy ciała oraz parametry metaboliczne i sercowo-naczyniowe. Podczas prowadzenia wieloletniej terapii przeciwpsychotycznej chorych na schizofrenię często dochodzi do zmiany leczenia z powodu niepełnej skuteczności lub polekowych działań niepożądanych. 

Zmiana leczenia na lurazydon (40-80 mg/ dobę) z innego dotychczas stosowanego leku przeciwpsychotycznego (arypiprazol, olanzapina, quetiapina, quetiapina XR, rysperydon) u chorych w stabilnym stanie psychicznym, pozwala na utrzymanie osiągniętej poprawy w zakresie objawów schizofrenii, a dodatkowo pacjenci zyskują poprawę parametrów sercowo- metabolicznych i redukcję masy ciała.

Trudności w codziennym funkcjonowaniu chorych na schizofrenię mogą być związane z odczuwaną przez nich sennością polekową. Jak pokazują wyniki badań z zastosowaniem lurazydonu, zarówno pacjenci, jak i leczący ich psychiatrzy duże znaczenie przypisują zmniejszeniu dziennej senności podczas leczenia lurazydonem (Latuda) w dawce 80 mg i 160 mg w porównaniu do leczenia quetiapiną (Seroquel XR) w dawce 600 mg. Odczuwana poprawa w funkcjonowaniu poznawczym przy odczuwanej mniejszej dziennej senności daje szanse na lepsze funkcjonowanie społeczno –zawodowe chorych na schizofrenię.

Więcej: http://biuro.mediacontact.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH