Eksperci: bądźmy świadomymi "konsumentami" antybiotyków

FARMAKOTERAPIA

Autor: Janusz Maciejowski/URPL/rynekaptek.pl   04-11-2015, 08:06

Eksperci: bądźmy świadomymi "konsumentami" antybiotyków Ja nie znam antybiotyków na gorączkę, takich antybiotyków nie ma - mówiła prof. Teresa jackowska. Fot. Janusz Maciejowski

Większość zakażeń u dzieci ma etiologię wirusową i nie wymaga stosowania antybiotyku. Rodzice dzieci nie powinni naciskać na lekarzy, by ci przepisywali antybiotyki np. na gorączkę, bo one gorączki nie leczą – upomina prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii.

Antybiotykooporność jest jednym z najgroźniejszych problemów zdrowotnych w obecnych czasach. Konsekwencje jej mogą dotyczyć każdego i w każdym wieku niezależnie od miejsca przebywania. Potrzebna jest edukacja i wiedza, aby antybiotyki stosować rozważnie i odpowiedzialnie.

- Jak wynika z raportu WHO, wiele krajów w Europie pozwala na stosowanie antybiotyków poza wskazaniami zawartymi w ulotce i charakterystyce produktu leczniczego bądź dopuszcza ich sprzedaż bez recepty – mówił Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, podczas konferencji organizowanej przez URPL nt. stosowania antybiotyków u dzieci (Warszawa, 3 listopada br.).

– Aby antybiotyki były skuteczne, muszą być stosowane rozważnie, w zalecanych dawkach, przez określony czas i tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione – wyjaśniał prezes Urzędu.

Jedną z zasad stosowania antybiotyków jest stosowanie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nawet jeśli jest poprawa w zdrowiu, terapii nie należy przerywać.

Antybiotyki mogą też wywoływać działania niepożądane. Ich zgłaszanie jest obowiązkiem lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i położnych. W ciężkich przypadkach należy zgłaszać je do 15 dni od stwierdzenia działania niepożądanego, a w lżejszych - do 90 dni.

W ostatnim czasie nie notowano zbyt wielu zgłoszeń niepożądanego działania antybiotyków i na ogół były one niegroźne. Eksperci twierdzą, że działania niepożądane są częścią antybiotykoterapii, a lek, który nie ma działań niepożądanych jest prawdopodobnie nieskuteczny.

Aby antybiotyki były skuteczne i bezpieczne wiele zależy od samych pacjentów, którzy muszą ściśle przestrzegać zaleceń lekarzy. Powinni także czytać dołączone do leków ulotki. - To właśnie ten, mogłoby się wydawać, niepozorny dokument, który często nawet nie jest wyjmowany z opakowania, jest gwarantem bezpiecznego stosowania leku przez pacjenta – podkreślał Grzegorz Cessak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH