Eksperci: błędem jest brak leczenia wspomagającego u chorych na raka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-03-2016, 16:11

Eksperci: błędem jest brak leczenia wspomagającego u chorych na raka Pacjenci onkologiczni, wymagają leczenia wspomagającego

Błędem w sztuce lekarskiej jest zaniechanie u chorych na nowotwory leczenia wspomagającego lub gdy jest ono niewłaściwe, np. podczas chemioterapii - powiedzieli we wtorek, 8 marca eksperci na konferencji prasowej w Warszawie.

Powodem spotkania było opublikowanie przez Instytut Ochrony Zdrowia raportu "Leczenie wspomagające u chorych na nowotwory".

Dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie prof. Krzysztof Warzocha pokreślił, że leczenie wspomagające nie polega tylko na poprawie jakości życia chorego, ale poprawia ono również skuteczność leczenia przeciwnowotworowego, co w znacznym stopniu wpływa na rokowania chorego.

Według prezesa Fundacji Onkologicznej Osób Młodych Alivia Bartosza Polińskiego, w Polsce wciąż niewystarczające jest leczenie dokuczliwych objawów związanych z terapią przeciwnowotworową, głównie chemioterapią i radioterapią.

- Z naszego sondażu przeprowadzonego na grupie 4,8 tys. chorych wynika nawet, że w ostatnich latach ono się nieco pogorszyło – dodał. W skali pięciopunktowej w 2014 r. ankietowani pacjenci określi leczenie wspomagające średnio na 4,3 punkty, a w 2016 r. już na 3,7 punktów.

Według Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) leczenie wspomagające powinno polegać na uzyskaniu możliwie największego komfortu, zdolności funkcjonowania oraz wsparcia społecznego dla chorych i ich rodzin na każdym etapie terapii. Chodzi przede wszystkim o zastosowanie leków przeciwwymiotnych, przeciwbólowych oraz antydepresantów.

Z przedstawionego na spotkaniu z dziennikarzami raportu wynika, że nudności i wymioty występują u 30-95 proc. chorych poddawanych chemioterapii. Ból dokucza 15-75 proc. pacjentom na różnych etapach choroby nowotworowej, a w przypadku przerzutów do kości – cierpią niemal wszyscy.

Prawie 40 proc. chorych ma niedokrwistość już w chwili rozpoznania choroby, a ponad połowa w trakcie jej leczenia. U około 60 proc. pacjentów z rakiem okrężnicy, prostaty oraz płuca dochodzi do wyniszczenia organizmu (kacheksji), głównie na skutek braku łaknienia i niedożywienia. Jeszcze częściej, bo aż u 80 proc. osób, zdarza się ono u chorych z rakiem trzustki i żołądka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH