Eksperci: choroby cywilizacyjne można skutecznie leczyć

FARMAKOTERAPIA

Autor: MSX/rynekaptek.pl   07-10-2011, 13:17

Specjaliści twierdzą, że z powodu starzenia się polskiego społeczeństwa, w niedalekiej przyszłości wzrośnie liczba osób cierpiących z powodu chorób cywilizacyjnych a tym samym zwiększy się odsetek potrzebujących podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej.

Wśród największych zagrożeń lekarze wymianiają: choroba wieńcowa, udar, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, cukrzyca, POCHP czy nowotwory. Jak podkreślają eksperci, w zaistniałej sytuacji niezwykle ważne jest podniesienie efektywności systemu zdrowia. W dużej mierze zależeć ono będzie od skuteczność leczenia i relacji pacjent - lekarz. Równie ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób.

Prof. dr hab. med. Paweł Małdyk, po. Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu przyznał, że w ostatnich latach dokonał się olbrzymi postęp w leczeniu schorzeń narządu ruchu. - Wykorzystanie technik artroskopowych pozwala w krótkim czasie zrekonstruować uszkodzone tkanki bez potrzeby długiego pobytu w szpitalu. Ważną rolę w rekonstrukcji uszkodzonych tkanek odgrywają też niedawno odkryte produkty inżynierii tkankowej. Dzięki nim możliwe jest szybkie i skuteczne leczenie urazów kości.

Prof. dr hab. Maciej T. Małecki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego twierdzi z kolei, że skutecznym sposobem zapobiegania cukrzycy typu drugiego, jest po pierwsze edukacja prozdrowotna, a po drugie dostęp do nowoczesnych terapii. - Nowoczesność w podejściu terapeutycznym do cukrzycy typu 2 manifestować się powinna także prawidłowym leczeniem schorzeń towarzyszących, przede wszystkim nadciśnienia tętniczego i zaburzeń lipidowych - dodał Małecki.

W Polsce rocznie odnotowuje się160 tys. nowych zachorowan na raka i 90 tys. zgodnów z powodu nowotworów. Dr n. med. Janusz Meder Prezes Polskiej Unii Onkologii twierdzi, że dane te zdecydowanie przewyższają prognozy sprzed dziesięciu lat. To dlatego, że 70 - 80 proc. chorych zgłasza się do onkologa zbyt późno: – Jedną z możliwości skuteczniejszej walki z rakiem jest edukacja społeczeństwa na temat prewencji i profilaktyki onkologicznej.

Lek. med. Emilia Świetlik z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Centrum  Leczenia Obrażeń w Warszawie przyznała, że antidotum na dotykające nas choroby cywilizacyjne wydaje się multidyscyplinarne podejście do problemu zdrowia. Zdaniem Świetlik najlepszym tego przykładem jest przewlekła obtruacyjna choroba płuc (POChP),  która u 90 proc. chorych powodowana jest przez palenie papierosów. - W Polsce leczenie uzależnionych od nikotyny jest bardzo trudne, brakuje poradni antynikotynowych, a leki stosowane w odzwyczajaniu od palenia są drogie i pełnopłatne. To wszystko wpływa na niepowodzenia w odzwyczajaniu się od nałogu  – powiedziała Świetlik.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH