Eksperci: coraz mniej pacjentów zakażonych HCV

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-02-2017, 08:04

Eksperci: coraz mniej pacjentów zakażonych HCV Część osób z najbardziej zaawansowaną postacią wirusowego zapalenia wątroby typu C udało się wyleczyć

Do 190 tys. spadła w Polsce liczba osób zakażonych wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (HCV). Jeszcze kilka lat temu badania sugerowały, że takich osób jest 220-230 tysięcy.

- Oceniamy, że obecna liczba zakażonych HCV spadła do 190 tys., czyli do 0,5 proc. całej naszej populacji - powiedział podczas konferencji „Zapobieganie zakażeniom HCV” w Warszawie prof. Robert Flisiak z Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego (6 lutego 2017r.).

Część osób z najbardziej zaawansowaną postacią wirusowego zapalenia wątroby typu C udało się wyleczyć. Ta grupa wyleczonych pacjentów będzie coraz większa, dlatego ogólna liczba zakażonych wirusem HCV powinna przestać się powiększać, nawet jeśli będzie dochodzić do nowych infekcji tym patogenem.

Specjalista powiedział, że zostali wyleczenie lub są jeszcze leczenie prawie wszyscy chorzy z najbardziej zaawansowanym włóknieniem wątroby (związanym z zakażeniem HCV). Pacjentów tych objęto terapią w pierwszej kolejności, ponieważ jest to jedyna szansa uratowania im życia. Wprowadzenie nowych leków zrewolucjonizowało leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C i skróciło czas leczenia.

- Dawniej u niektórych chorych trwało ono nawet 72 tygodnie i nie zawsze dawało efekty. Teraz leczenie najdłużej kontynuowane jest przez 48 tygodni, ale u wielu chorych wystarczą 24 tygodnie lub nawet 12 tygodni. Jednocześnie skuteczność stosowanego u nas leczenia zwiększyła się do ponad 90 proc. - powiedział prof. Flisiak.

Czas trwania terapii zależy od stopnia nasilenia choroby i zmian w wątrobie. Specjalista powiedział, że po przeleczeniu najciężej chorych, w tym roku coraz częściej będą leczenie pacjenci, u których wystarczy podawać leki jedynie przez 8 tygodni. Pozwoli to objąć terapią jeszcze większą grupą chorych, ponieważ spada średni koszt leczenia.

- Jeśli będziemy leczyć rocznie od 10 do 15 tys. chorych, to jest szansa, że w 2030 r. wyeliminujemy w Polsce zakażenia wirusem HCV - powiedział prof. Flisiak. W jego o cenie, co najmniej 10 tys. zakażonych tym patogenem będzie leczonych w 2018 r. Dodał, że wciąż pojawiają się nowe leki zwalczające tego wirusa. Są one najbardziej skuteczne w eliminacji HCV genotypu 1b, który najczęściej występuje w naszym kraju.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH