Eksperci: genom raka płuca zawiera więcej mutacji niż inne nowotwory

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-04-2015, 09:09

Eksperci: genom raka płuca zawiera więcej mutacji niż inne nowotwory

Rak płuca należy do kilku nowotworów o bardzo wysokiej liczbie zmian genetycznych w komórkach, a to wpływa na możliwości i efekty terapii - mówili eksperci na Europejskiej Konferencji nt. Raka Płuca (ELCC), odbywającej się w Genewie od 15 do 18 kwietnia.

Jak podkreślali, wiedza na temat rodzaju mutacji w raku płuca jest obecnie przydatna w dobieraniu pacjentom leczenia tzw. celowanego (inaczej ukierunkowanego molekularnie). Polega ono na stosowaniu leków blokujących skutki konkretnej zmiany genetycznej w komórkach nowotworu. Z drugiej strony, nadmierna liczba mutacji może być również powodem niepowodzeń tego leczenia - zaznaczali.

Prof. Rolf A. Stahel z UniversitaetsSpital Zurich (w Zurychu w Szwajcarii) przekonywał, że dostęp chorych na raka płuca do terapii ukierunkowanych molekularnie ma ulec poprawie, dzięki pracom prowadzonym w ramach europejskiej platformy SPECTALung. Jednym z jej koordynatorów jest polski lekarz i naukowiec prof. Rafał Dziadziuszko - zastępca kierownika Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podczas ELCC podkreślano, że opracowywanie nowych skutecznych terapii na raka płuca jest koniecznością. Jest on bowiem nadal główną przyczyną zgonów z powodów nowotworowych.

Onkolodzy są zgodni, że główną przeszkodą na drodze do skutecznego leczenia pacjentów z rakiem płuca jest wykrywanie go w zbyt zaawansowanym stadium rozwoju. Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO), które zorganizowało konferencję w Genewie, podaje, że jedynie u 15-20 proc. pacjentów nowotwór jest wykryty na tyle wcześnie, że można zaproponować im leczenie operacyjne. Pozostali chorzy nie kwalifikują się do tego leczenia. Opcje skutecznych terapii dla tych pacjentów są nadal bardzo ograniczone, przeważnie do radio- i/lub chemioterapii. W rezultacie, bardzo niewielki odsetek chorych z zaawansowanym rakiem płuca przeżywa 5 lat.

Duże nadzieje pokłada się wciąż w terapiach ukierunkowanych molekularnie. Jak wyjaśnił PAP prof. Dziadziuszko, leki te są dziś dostępne na świecie dla ok. 10-15 proc. chorych na tzw. niedrobnokomórkowego raka płuca (stanowi ok. 80 proc. przypadków raka płuca - PAP). Są to pacjenci z tzw. mutacją aktywującą genu EGFR, bądź posiadający tzw. gen fuzyjny EML4-ALK. Dzięki podaniu im leków ukierunkowanych molekularnie można nie tylko wydłużyć ich życie, ale też poprawić jego jakość.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH