Eksperci: homeopatia jak placebo

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   18-03-2015, 19:47

Eksperci: homeopatia jak placebo

Homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo - wykazali eksperci australijskiej Rady Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC) po analizie wyników 225 wcześniejszych badań na temat działania homeopatii na kilkadziesiąt różnych chorób.

- Nie istnieją rzetelne dowody na skuteczność homeopatii w żadnym przypadku problemów zdrowotnych - ogłosili eksperci australijskiej Rady Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC) po metaanalizie wyników 225 wcześniejszych badań i publikacji dotyczących działania homeopatii.

Z przeglądu wynika, że nie ma wiarygodnych badań pozwalających twierdzić, że działanie środków homeopatycznych jest czymkolwiek więcej niż efektem placebo.
 
Z przeglądu NHMRC wynika, że środki homeopatyczne nie działają na cały szereg dolegliwości i chorób, m.in. astmę, artretyzm, zaburzenia snu, przeziębienie i grypę, zespół chronicznego zmęczenia, egzemę, cholerę, oparzenia, malarię czy uzależnienie od heroiny.
 
Choć zdarzały się doniesienia nt. skuteczności homeopatii, to naukowa wartość związanych z nimi prac została oceniona przez radę jako mała albo słaba. Badania obejmowały np. zbyt małe grupy uczestników, były słabo przygotowane albo źle zrealizowane - przytacza PAP Nauka w Polsce.
 
Według ekspertów NHMRC homeopatii nie powinno się stosować zwłaszcza w leczeniu chorób przewlekłych, poważnych albo potencjalnie poważnych. Decydując się na homeopatię, ludzie mogą ryzykować zdrowiem, gdyż czasami jednocześnie rezygnują z terapii (albo opóźniają moment ich rozpoczęcia), co do których bezpieczeństwa i skuteczności istnieją wiarygodne dowody. "Osoby rozważające sięgnięcie po homeopatię powinny się najpierw poradzić dyplomowanego lekarza, a jednocześnie stosować przepisana kurację" - zaznaczył dyrektor generalny prof. Warwick Anderson.
 
Lekarze ostrzegają również, że homeopatia może być niebezpieczna, gdyż ludzie stosują ją, zamiast się szczepić. Dostępne są homeopatyczne "szczepionki" mające chronić nie tylko przed chorobami częstymi i stosunkowo niegroźnymi, ale także takimi, przeciwko którym medycyna konwencjonalna nie posiada szczepionek - zauważa immunolog, prof. John Dwyer, emerytowany profesor University of New South Wales, cytowany na stronie "Guardian Australia". Dodaje, że homeopatyczne "szczepionki" bywają proponowane dla "ochrony" przed wirusem HIV, gruźlicą czy malarią.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH