Eksperci o lekach biopodobnych

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   29-10-2014, 09:15

Eksperci o lekach biopodobnych

Dzięki lekom biopodobnym pacjenci zyskują szerszy dostęp do nowych terapii - ocenia wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki.

- Już tylko sporadycznie w Polsce odżywa dyskusja na temat bezpieczeństwa zastępowania leków oryginalnych generykami. Przed nami zadanie wyjaśnienia pacjentom i lekarzom, że leki biopodobne są tak samo skuteczne i bezpieczne, jak leki biologiczne referencyjne - mówił wiceminister podczas spotkania „Leki biopodobne – szanse dla pacjentów, wyzwania dla polskiej gospodarki”, zorganizowanego przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz Europejskie Stowarzyszenie Leków Generycznych (Warszawa, 28 października 2014r.).

Dodał: - W dobie upowszechniania się terapii biotechnologicznych stoimy przed pytaniami dotyczącymi tożsamości klinicznej, terapeutycznej, zastosowania, bezpieczeństwa oraz wymienności leków biologicznych i biopodoponych. Po drugie, leczenie lekami biopodobnymi jest szczególnie bliskie Polsce. Mamy silny przemysł generyczny i w tym obszarze upatrujemy szansy na rozwój nowych technologii.

O perspektywie rozwoju tego obszaru innowacji w kontekście polityki gospodarczej rządu wspomniał rówbież Jerzy Majchrzak, dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki.

- Podstawowym obszarem koncentracji resortu jest stworzenie optymalnych warunków do wytwarzania i produkcji leków. Chcemy, by produkcja leków biopodobnych stała się nową polską specjalnością. W najbliższej perspektywie finansowej mamy 40 mld zł na szeroko rozumiane badania i rozwój. Jednym z elementów tego obszaru są tzw. inteligentne specjalizacje, w tym technologie zdrowotne. Dzisiaj jesteśmy na etapie opracowywania leków. Wyzwaniem jest znalezienie sposobu finansowania wprowadzenia tych produktów na rynek.

Zdaniem ekspertów, jednym z czynników decydujących o potrzebie informowania na temat leków biopodobnych jest ich postrzeganie jako produktów "gorszych".

- Pokutują błędy dotyczące słownictwa. One ważą na tym, co sądzi się o lekach biologicznych i biologicznych biopodobnych. W Polsce przymiotnik "biopodobny" kojarzy się z określeniami "czekoladopodobny" lub "seropodobny". Jest to niefortunne skojarzenie, ktore stało się źródłem nieporozumień polegających na przeciwstawianiu leków biologicznych i biopodobnych - ocenił prof. Paweł Grieb z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej IMDiK PAN.

Pojęcie leki biologiczne jest nadrzędne. Określa leki, których substancje aktywne są polimerami lub agregatami wytwarzanymi przez komórki żywe. Leki biopodobne to produkty biologiczne zarejestrowane na podstawie wykazania biopodobieństwa biologicznego do leku referencyjnego. 

Niewątpliwą zaletą leków biologicznych biopodobnych jest ich niższa cena w porównaniu do leku referencyjnego. Dzięki temu za takie same jak dotychczas pieniądze do leczenia biologicznego można włączać większą liczbę pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH