Eksperci o możliwościach, jakie daje immunoterapia

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wojciech Kuta/rynekaptek.pl   19-02-2018, 09:44

Eksperci o możliwościach, jakie daje immunoterapia zdaniem specjalistów, w przyszłości immunoterapia może, w przypadku niektórych nowotworów, zastępować inne metody leczenia (Fot. Archiwum)

Obecnie immunoterapia pełni rolę uzupełniającą wobec leczenia chirurgicznego, chemioterapii czy radioterapii stosowanego w leczeniu nowotworów. Jednak w przyszłości, w przypadku niektórych rodzajów raka, może zastępować inne metody leczenia.

Podczas debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. "Immunoonkologia - nowe otwarcie w walce z nowotworami", która odbyła się w Warszawie 16 lutego br., dyskutowano na temat mechanizmu immunoterapii w porównaniu z innymi metodami leczenia nowotworów, jak też organizacji, finansowania i dostępności leczenia immunologicznego dla polskich pacjentów. 

W debacie wzięli udział onkolodzy, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz organizacji pacjentów.

Strategia wysoko specjalistyczna
Eksperci przypominali, że immunoterapia to strategia leczenia nowotworów polegająca na pobudzaniu układu immunologicznego, który posiada naturalne mechanizmy obronności przeciwnowotworowej. W większości przypadków immunoterapia pełni obecnie rolę uzupełniającą wobec leczenia chirurgicznego, chemioterapii czy radioterapii.

Jednak, zdaniem specjalistów, w przyszłości immunoterapia może, w przypadku niektórych nowotworów, zastępować inne metody leczenia. - Immunoterapia nie stanowi oczywiście panaceum na wszystkie przypadki nowotworów. Ponadto odpowiedź immunologiczna nie jest do końca przewidywalna - prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie.

Zaznaczył, że w przypadku czerniaka (w leczeniu tego nowotworu immunoterapia jest refundowana w ramach programu lekowego) organizacja leczenia immunologicznego jest w Polsce wręcz modelowa.

- To terapia wysoko specjalistyczna. Dobrze się więc stało, że prowadzona jest w ośrodkach posiadających m.in. pełne zaplecze diagnostyczne. Tylko w takich warunkach leczenie immunologiczne jest w pełni bezpieczne dla pacjentów - podkreślał prof. Rutkowski.

Rak płuca to także problem społeczny
Na refundację leków immunologicznych wciąż natomiast czekają w naszym kraju pacjenci z niektórymi typami raka płuca. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce. W 2014 r. był przyczyną większej liczby zgonów niż - łącznie - rak piersi, jelita grubego i prostaty. Z powodu raka płuca rocznie umiera ok. 23 tys. Polaków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH