Eksperci: otyłość niszczy strukturę kości

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-11-2016, 12:44

Eksperci: otyłość niszczy strukturę kości Tłuszcz trzewny wywiera negatywny wpływ na kości - wskazują badacze.

Otyłość powoduje u nastolatków utratę masy kostnej, co może wpływać na zwiększone ryzyko złamań – informują badacze z Massachusetts General Hospital (USA).

Na podstawie pomiaru mineralnej gęstości kości i mikroarchitektury tkanki kostnej oraz oszacowaniu składu ciała, w tym zawartości tkanki beztłuszczowej oraz tkanki tłuszczowej w okolicach jamy brzusznej, amerykańscy naukowcy stwierdzili, że otyłość wpływa u nastolatków na niszczenie struktury kości.

Badanie wykazało, że młodzi ludzie o podwyższonym wskaźniku masy ciała (BMI) cechują się większą porowatością istoty zbitej - zewnętrznej warstwy budulcowej kości. Z kolei osoby o większej masie mięśniowej (większej zawartości tkanki beztłuszczowej) mają gęstszą i bardziej spójną istotę gąbczastą - wewnętrzną warstwę budulcową kości zapewniającą ich elastyczność.

- Istnieje kilka mechanizmów, poprzez które tłuszcz trzewny wywiera negatywny wpływ na kości. Tłuszcz trzewny powoduje wydzielanie substancji, które sprzyjają powstawaniu przewlekłego stanu zapalnego; z kolei przewlekły stan zapalny stymuluje formowanie się osteoklastów - komórek rozpuszczających i wchłaniających tkankę kostną. W dodatku komórki tłuszczowe przechwytują witaminę D, która jest istotna dla zdrowia kości - mówi koordynatorka badania dr Miriam A. Bredella.

W organizmach otyłych nastolatków specjaliści stwierdzili również mniej hormonu wzrostu, który także odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury tkanki kostnej.

- Adolescencja to okres, w którym osiąga się szczytową masę kostną, dlatego utrata masy kostnej w tym czasie stanowi poważny problem - podkreśla dr Bredella.

- Najlepszym sposobem na zapobieżenie utracie tkanki kostnej jest zdrowa dieta zawierająca odpowiednie ilości wapnia i witaminy D oraz ćwiczenia - w naszym badaniu wykazaliśmy, że masa mięśniowa jest dobra dla zdrowia kości - dodaje badaczka.

W badaniu uczestniczyło 23 nastolatków o średniej wieku wynoszącej 17 lat i przeciętnym wskaźniku masy ciała (BMI) osiągającym 44 kg/m2.

Rezultaty badania zostaną zaprezentowane na konferencji Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej, która odbędzie się w dniach 27 listopada - 2 grudnia w Chicago (USA).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH