Eksperci PKPO przeciwni automatycznej zamianie leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych/rynekaptek.pl   05-04-2018, 11:29

Eksperci PKPO przeciwni automatycznej zamianie leków Pozbawianie pacjenta wiedzy na temat tego, jakim konkretnie lekiem jest leczony, jest niewskazane - uważa Beata Ambroziewicz

Jesteśmy przeciwni automatycznemu zamiennictwu, bo uważamy, że proces leczenia opiera się na dotychczasowej historii efektywności stosowanych konkretnych leków- stwierdza Beata Ambroziewicz z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Kwestia zamiany leków biologicznych na leki biopodobne wzbudza w środowisku medycznym wiele emocji i sprawia, że opinie na ten temat są podzielone. Eksperci obecni na panelu „Terapie biologiczne – bezpieczeństwo i skuteczność dla pacjenta” zorganizowanego w ramach VII Forum Pacjentów Onkologicznych przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych dyskutowali na temat zamiennictwa leków biologicznych na biopodobne.

Jak wskazali, z ekonomicznego punktu widzenia zamiana leków jest opłacalna zarówno dla państwa, jak i dla społeczeństwa. Zastosowanie leków biopodobnych oznacza mniejsze wydatki z budżetu państwa, a powstałe z tego tytułu oszczędności można przekazać na nowe innowacyjne terapie, czego oczekuje środowisko pacjenckie.

- Pacjent oczekuje, że będzie leczony skutecznie i jednocześnie bezpiecznie. Nie mamy wątpliwości, że leki, które są rejestrowane w Polsce, są kontrolowane i sprawdzone w badaniach klinicznych, więc nie powinniśmy podchodzić do nich z obawą. Jesteśmy natomiast przeciwni automatycznemu zamiennictwu, bo uważamy, że proces leczenia opiera się na dotychczasowej historii efektywności stosowanych konkretnych leków oraz relacji między pacjentem a lekarzem, więc chory powinien być wszystkiego świadomy - powiedziała Beata Ambroziewicz z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. 

Dodała, iż pozbawianie pacjenta wiedzy na temat tego, jakim konkretnie lekiem jest leczony, jest niewskazane. Jej zdaniem zamiana powinna być wspólną decyzją. - Szpitale są w stanie tak rozpisać przetargi, żeby zapewnić część leków na kontynuację terapii, a część na rozpoczęcie dla nowych pacjentów – wskazała.

- Chcemy wskazać jednoznacznie, że leki biopodobne są bezpieczne a ich stosowanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Krąży wiele opinii na ten temat, a powód jest prosty – chodzi o wygasanie patentu - powiedział z kolei wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Grzegorz Rychwalski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH