Eksperci: pojawiły się związki, które mogą odwrócić działanie leków przeciwkrzepliwych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek   02-09-2015, 13:01

Eksperci: pojawiły się związki, które mogą odwrócić działanie leków przeciwkrzepliwych Trwają badania nad związkami mogącymi szybko odwrócić działanie leku przeciwkrzepliwego

Stosowanie nowych leków przeciwkrzepliwych będzie jeszcze bezpieczniejsze dla pacjentów, gdyż pojawiły się związki, które w nagłej potrzebie, np. gdy konieczna jest operacja, odwracają ich działanie - mówili eksperci na kongresie kardiologicznym w Londynie.


Dzięki temu, można będzie znacznie obniżyć ryzyko krwotoku u chorych stosujących nowe leki przeciwzakrzepowe i wymagających nagłej interwencji chirurgicznej, podkreślali na jednej z sesji kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), który kończy się 2 września.

Jak podaje PAP leki przeciwzakrzepowe (inaczej antykoagulanty) stosowane są w leczeniu i prewencji zakrzepicy żył głębokich oraz w profilaktyce niedokrwiennego udaru mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków. Szacuje się, że ta najczęstsza arytmia serca ma związek z jedną piątą udarów, a ponadto mają one cięższy przebieg.

Na sesji poświęconej leczeniu przeciwzakrzepowemu prof. John Eikelboom z McMaster University w Hamilton w Kanadzie przypomniał, że od około sześćdziesięciu lat w profilaktyce udarów mózgu u osób z migotaniem przedsionków wykorzystuje się leki z grupy tzw. antagonistów witaminy K - przede wszystkim warfarynę. Są one jednak kłopotliwe w użyciu, ponieważ przyjmujący je pacjenci muszą regularnie monitorować krzepliwość krwi. Wymaga to mierzenia tzw. wskaźnika INR - gdy jest on zbyt wysoki krew krzepnie wolniej i rośnie ryzyko krwawień, w tym groźnych krwawień wewnątrzmózgowych, a gdy jest zbyt niski rośnie ryzyko udaru niedokrwiennego. Utrudnieniem jest to, że INR u chorych stosujących warfarynę może ulegać istotnym zmianom pod wpływem różnych składników codziennej diety, innych leków czy alkoholu.

Kilka lat temu wprowadzono nowe doustne antykoagulanty - w skrócie określane jako NOAC - które nie stwarzają pacjentom i lekarzom takich problemów, tłumaczył prof. Eikelboom. Obecnie stosowane są cztery leki z tej grupy: dabigatran, będący bezpośrednim inhibitorem trombiny oraz trzy leki będące inhibitorami czynnika Xa, tj. rywaroksaban, apiksaban i edoksaban.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH