Eksperci: refundacja budezonidu poprawia terapię chorych na WZJG

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-04-2016, 09:33

Eksperci: refundacja budezonidu poprawia terapię chorych na WZJG Poprawia się leczenie pacjentów na WZJG

Refundacja budezonidu o przedłużonym uwalnianiu to krok w dobrym kierunku w leczeniu chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG). Na pewno następnym krokiem powinna być poprawa dostępu do terapii biologicznej dla pacjentów z ciężkimi postaciami WZJG" - podkreślają eksperci.

Leczenie chorych na WZJG, które jest poważnym schorzeniem autoimmunologicznym, powoli poprawia się w Polsce. Na razie jednak ta poprawa dotyczy tylko dorosłych pacjentów z łagodną lub umiarkowaną postacią choroby - podaje PAP.

Od początku 2016 r. dla dorosłych chorych na te postacie WZJG refundowany jest doustny lek sterydowy o bardzo dobrym profilu bezpieczeństwa.

Jest to budezonid w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Refundacja dotyczy chorych, u których leczenie przeciwzapalnymi preparatami kwasu 5-aminosalicylowego (5-ASA) nie wystarcza do uzyskania remisji, czyli cofnięcia się objawów choroby.

- Szybkie dopuszczenie przez Ministerstwo Zdrowia budezonidu o przedłużonym uwalnianiu do refundacji jest niewątpliwie ogromnym postępem - powiedziała prof. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

Jak wyjaśniła, jest to forma budezonidu - leku stosowanego dotychczas w wielu innych schorzeniach zapalnych, jak np. astma - uwalniająca się w jelicie grubym.

Dlatego jest on nie tylko skuteczny w leczeniu zmian zapalnych i owrzodzeń u chorych na WZJG, ale jest też bezpieczniejszy dla pacjentów, gdyż działa miejscowo i nie powoduje typowych dla sterydów stosowanych ogólnoustrojowo działań niepożądanych, takich jak twarz księżycowata, trądzik, nadmierne owłosienie typu męskiego u kobiet (hirsutyzm), problemy ze wzrokiem, osteoporoza, cukrzyca, lub są one bardzo niewielkie.

- Cieszymy się z tej refundacji, na pewno wielu pacjentów z tego skorzysta, ale są to pacjenci z łagodną lub umiarkowaną postacią choroby, w postaci ciężkiej lek niestety nie działa - zaznaczyła specjalistka.

Również dr hab. nauk o zdrowiu Małgorzata Mossakowska z Towarzystwa "J-elita", pomagającego osobom z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ), do których należy WZJG, oceniła, że refundacja budezonidu o przedłużonym uwalnianiu jest postępem w leczeniu dorosłych pacjentów z tym schorzeniem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH