Eksperci: stan zdrowia młodych Polaków jest niepokojący

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   23-03-2018, 09:56

Eksperci: stan zdrowia młodych Polaków jest niepokojący Młodzi Polacy coraz częściej walczący z otyłością, próchnicą i problemami natury psychicznej (Fot. Archiwum)

W obecnie w Polsce głównym problemem zdrowia dzieci jest otyłość. Okazuje, to nasze dzieci tyją najszybciej w Europie. Niepokoi fakt, że w niemal 95 proc. przypadków, nadwaga i otyłość jest wynikiem przekarmienia - wskazują specjaliści. Wymieniają również inne problemy zdrowotne, z którymi borykają się młodzi Polacy.

Z pokolenia na pokolenie wydłuża się średni czas życia Polaków, a stan zdrowia społeczeństwa poprawia się - to głównie za sprawą postępu medycyny. Specjaliści jednak alarmują, że trend ten mogą zahamować młodzi Polacy, coraz częściej walczący z otyłością, próchnicą i problemami natury psychicznej.

Zdaniem specjalistów dziś głównym problemem zdrowia dzieci w kraju jest właśnie otyłość. Jak wynika z polskiej edycji badania European Childhood Obesity Surveillance (COSI), realizowanego przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie pod auspicjami WHO, 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce ma nadmierną masę ciała. Z otyłością zmaga się 12,7 proc. z nich, a z nadwagą 18,5 proc. Nieprawidłową masę ciała ma także 1/3 niemowląt i małych dzieci.

Specjaliści zwracają uwagę, że u zdecydowanej większości dzieci, w około 95 proc. przypadków, nadwaga i otyłość jest wynikiem przekarmienia. I jak się okazuje, to nasze dzieci tyją najszybciej w Europie.

Prof. Andrzej Wojtczak z Katedry Zdrowia Publicznego Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach, przyznaje, że to efekt niskiej świadomości jaki wpływ ma nasze zdrowie ma styl życia i dieta.

- Nawyki żywieniowe wykształcamy w dzieciństwie, a niestety edukacja zdrowotna najmłodszych kuleje. Dzieci nie wiedzą jaki wpływ na ich zdrowie ma nadmiar spożywania pokarmów wysokokalorycznych, a także zmniejszenie aktywności fizycznej. Smutne jest to, że ta narastająca fala otyłości dzieci dzieje się na naszych na oczach i za przyzwoleniem rodziców - komentuje profesor.

W opinii naszego rozmówcy, aby zmienić ten obraz, bezwzględnie należy wzmocnić działania edukacyjne, profilaktyczne oraz z zakresu promocji zdrowia.

A jeżeli się nie uda odwrócić trendu…
Prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaznacza, że konsekwencją nadwagi i otyłości są poważne następstwa w postaci nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu 2. Wiadomo, że 30 proc. chłopców z nadwagą ma podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, a aż 5 proc. podwyższone stężenie glukozy na czczo.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH