Eksperci: w Polsce rodzi się mniej wcześniaków, ale nadal zbyt dużo

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/rynekaptek.pl   10-10-2011, 14:15

Odsetek wcześniaków zmniejszył się w Polsce z 6-7 proc. do 5,7 proc. w 2010 roku, ale nadal jest ich zbyt dużo.

Do takiego wniosku odszli eksperci podczas międzynarodowej konferencji „Profilaktyka zdrowotna medycyną przyszłości”.


Prof. Jerzy Szczapa, neonatolog Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, powiedział, że w krajach skandynawskich odsetek przedwcześnie urodzonych dzieci nie przekracza 2 procent. Dodał, że Polska długo jeszcze nie osiągnie tego poziomu, gdyż głównym powodem przedwczesnych porodów są problemy ekonomiczne rodziców, niekorzystny styl życia przyszłej matki oraz zaniszczenia środowiska. Jedynie za 7-8 proc. przypadków wcześniactwa odpowiada niedostateczna opieka na kobietą ciężarną i utrudniony dostęp do badań specjalistycznych.

- Pocieszające jest, że 80 proc. wcześniaków rozwija się prawidłowo, a jeśli dochodzi do zgonu przedwcześnie urodzonego dziecka, to najczęściej zdarza się on w pierwszym miesiącu życia noworodka – podkreśliła prof. Magdalena Rutkowska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Dodała, że najgorzej rokują dzieci, które przyszły na świat przed końcem 28. tygodnia ciąży i miały ekstremalnie niską masę ciała – poniżej 1000 g. Na szczęście odsetek takich wcześniaków nie przekracza 0,5 procent.

Ponad 5 proc. niedojrzałych noworodków ma małą masę ciała od 1000 do 1500 g (rodzą się przed 32. tygodniem ciąży. Najwięcej jest tzw. dużych wcześniaków, czyli dzieci, które przyszły na świat w 33. tygodniu ciąży lub później (ale przed 37. tygodniem – PAP), i mają masę ciała przekraczającą 1500 g.

Podczas konferencji zapewniano, że wcześniaki mogą być szczepione tak jak inne dzieci, zgodnie z kalendarzem szczepień (poza szczególnymi przypadkami wymagającymi konsultacji neurologa). Można im podawać preparaty zalecane (nierefundowane z budżetu) i wieloskładnikowe. Po 6. miesiącu życia mogą być szczepione na grypę (zaleca się, by szczepiła się także cała najbliższa rodzina dziecka).

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem ministerstwa zdrowia, dzieci z masą urodzeniową poniżej 2 500 g, urodzone po 30 września 2011 r., mają prawo do szczepionki chroniącej przed pneumokokami (dwoinkami zapalenia płuc – PAP).

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH