Eksperci: w razie zakażenia przebieg odry jest nie do przewidzenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   10-03-2015, 08:37

Odra jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych. Gdy dojdzie do zakażenia jej przebieg jest nie do przewidzenia - ostrzega dr Paweł Grzesiowski z warszawskiego Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji.

Odra jest chorobą o bardzo wysokiej zaraźliwości. Dr Paweł Grzesiowski podkreśla, że nawet jedna trzecia przypadków ma różnego typu, prowadzące nawet do śmierci powikłania, np. neurologiczne, w tym ostre zapalenie mózgu.

Jak bardzo jest to niebezpieczna infekcja świadczy tragiczny przypadek Krzysztofa Jackiewicza, wielokrotnie opisywana w mediach. Mężczyzna od prawie 30 lat jest w stanie wegetatywnym, jego matka poświęciła życie, aby się nim opiekować. - Mało osób zdaje sobie sprawę, że stan tego mężczyzny to powikłania po odrze - podkreśla dr Grzesiowski.

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie tej choroby, żeby jak najwcześniej rozpocząć leczenie: - Kłopot polega na tym, że wielu lekarzy nigdy nie miało do czynienia z odrą. Może się zatem zdarzyć, że choroba ta nie zostanie rozpoznana na czas, a leczenie rozpocznie się z opóźnieniem - dodaje specjalista.

Pierwsze objawy odry są mylące, podobne na przykład do tych, jakie wywołuje grypa. Może to być jedynie ostry ból gardła, suchy kaszel, nieżyt błony śluzowej nosa i spojówek oraz stan zapalny górnych dróg oddechowych.

- Dopiero po kilku dniach na skórze pojawia się wysypka. Wtedy dopiero rodzice zgłaszają się do lekarza. Jeśli w tym czasie dziecko miało kontakt z niezaszczepionymi rówieśnikami, to jest duże prawdopodobieństwa, iż inne dzieci również zachorują - podkreśla dr Grzesiowski.

Prof. Teresa Jackowska z klinika pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie zwraca uwagę, że w Wielkiej Brytanii i USA lekarze coraz częściej odmawiają opiekowania się dziećmi, które nie są szczepione: - Tłumaczą to właśnie tym, że gdy do ich ośrodka przyprowadzane jest chore dziecko z odrą, to stwarza ono zagrożenie dla innych maluchów do pierwszego roku życia, które nie zostało jeszcze zaszczepione przeciwko tej chorobie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH