Eksperci: zaledwie co setny dorosły Polak wie, co to jest POChP

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-05-2015, 08:51

Eksperci: zaledwie co setny dorosły Polak wie, co to jest POChP

Zaledwie 1,5 proc. Polaków, czyli co setna dorosła osoba wie, co to jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) - powiedzieli eksperci podczas debaty na temat tej choroby.

- Skutek tego jest taki, że zdecydowana większość, bo aż 80 proc. cierpiących na nią osób, nie zdaje sobie nawet sprawy, że na nią choruje - podkreślił prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP dr Piotr Dąbrowiecki.

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, prof. Paweł Śliwiński powiedział, że dramatycznie niska jest w naszym społeczeństwie świadomość tego, co to jest POChP: - Choroba ta występuje, jak się podejrzewa, u 2-2,5 mln Polaków, ale aż 90 proc. naszych rodaków nigdy się z nią nie zetknęła. Zaledwie 3 proc. słyszało o POChP i wie co on oznacza, jednak tylko połowa z tych osób, czyli 1,5 proc. Polaków, potrafiło poprawnie odczytać pełną jej nazwę. A zatem co setna dorosła osoba w naszym kraju wie, co to za choroba.

Specjalista powołał się wyniki sondażu TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie ludności Polski w wieku co najmniej 15. roku życia. Sondaż odbył się w czerwcu 2013 r., ale dopiero obecnie po raz pierwszy zaprezentowano jego rezultaty.

- ,Brak znajomości POChP powoduje, że choroba ta wykrywana jest zbyt późno, często w stadium zaawansowanym, gdy leczenie jest już znacznie trudniejsze - powiedział dr Dąbrowiecki. Dodał, że z tego powodu skraca życie pacjenta co najmniej o 10 lat. Powinni o tym szczególnie pamiętać mężczyźni po 50. roku życia od wielu lat palący papierosy, bo to oni najczęściej chorują na POChP.

Według zastępcy departamentu gospodarki lekami Narodowego Funduszu Zdrowia, dr. Andrzeja Śliwczyńskiego, POChP najczęściej wykrywana jest u osób w wieku 62 lat oraz 74 lat. Tymczasem choroba ta rozwija się u prawie co dziesiątej osoby po 40. roku życia. Przez wiele lat postępuje stopniowo, kiedy odpowiednio wczesne leczenie może jeszcze opóźnić jej przebieg. Pierwszymi objawami są przewlekły kaszel i duszności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH