Eksperci: zbyt niska świadomość wczesnych objawów choroby SM

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-08-2016, 14:43

Eksperci: zbyt niska świadomość wczesnych objawów choroby SM Według ekspertów, czujność zarówno lekarza, jak i pacjenta powinien budzić każdy objaw neurologiczny, np. problemy z koordynacją ruchów.

Każdy objaw neurologiczny u młodej osoby powinien niepokoić; drętwienie kończyn, problemy z koordynacją ruchów, zawroty głowy czy zaburzenia widzenia mogą być pierwszym z sygnałów występowania stwardnienia rozsianego (SM) - wskazują eksperci.

Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych chorób układu nerwowego. Eksperci oceniają, że wiele osób cierpiących na nią nie jest leczonych. Z terapii korzysta w Polsce obecnie ok. 10 tys. osób, a szacuje się że chorych może być ok. 45 tys.

W ocenie prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Przemysława Nowackiego powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. brak świadomości wczesnych objawów choroby. Przyczyn opóźnień w diagnostyce profesor upatruje także w zwyczaju czekania i obserwowania objawów u pacjentów. Problemem jest, jego zdaniem, także niedobór neurologów oraz trudności w dostępie do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Według ekspertów, czujność zarówno lekarza, jak i pacjenta powinien budzić każdy objaw neurologiczny - drętwienie rąk i nóg, niedowłady kończyn, kłopoty z nietrzymaniem moczu, podwójne widzenie, problemy z koordynacją ruchów, stan przewlekłego zmęczenia.

Kierownik Kliniki Neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. Adam Stępień podkreśla, że stwardnienie rozsiane jest "chorobą o tysiącu twarzy".

- Nie ma możliwości przewidzenia przebiegu choroby, zwłaszcza po pierwszym epizodzie chorobowym - wskazał.

Dodał, że w każdego pacjenta choroba przebiega w inny sposób, dlatego często jej wczesne objawy pozostają nierozpoznane.

Podkreślił, że czas w przypadku skutecznej walki z SM jest niezwykle ważny. Leczenie jest bowiem najbardziej efektywne w pierwszym etapie choroby; z biegiem czasu procesy zapalne są zastępowane przez procesy neurodegeneracyjne.

Polscy pacjenci chorzy na SM mogą korzystać z leków, które dostępne są w dwóch programach lekowych. Zdaniem ekspertów, nie wszyscy są jednak do tych programów kwalifikowani, a ci którzy leczenie otrzymali, nie zawsze mają możliwość zmiany terapii w przypadku nieefektywnego leczenia.

O tym "czy możliwe jest normalne życie ze stwardnieniem rozsianym" dyskutowano w środę podczas spotkania zorganizowanego w Warszawie przez Instytut Praw Pacjenta i edukacji Zdrowotnej oraz Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia. Z zaprezenowanych danych wynika, że iż SM dotyka 2,5 mln osób na świecie, w większości młodych, a choroba jest zazwyczaj diagnozowana między 20. a 40. rokiem życia. Bezpośrednia przyczyna powstawania choroby nie jest znana.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH