Ekspert: antybiotyki tylko na zakażenia bakteryjne. Nie zwalczają gorączki

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-11-2016, 08:43

Ekspert: antybiotyki tylko na zakażenia bakteryjne. Nie zwalczają gorączki Antybiotyki są nieskuteczne w leczeniu gorączki o niejasnej przyczynie.

Antybiotyki są skuteczne wyłączenie wtedy, kiedy stosujemy je zgodnie ze wskazaniami, natomiast są nieskuteczne w leczeniu gorączki o niejasnej przyczynie, gdyś nie działają przeciwgorączkowo - mówi dr n.farm. Magdalena Markowicz-Piasecka z Zakładu Chemii Farmaceutycznej, Analizy Leków i Radiofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak dodaje, ostatnie zalecenia mówią, że powinno się zażywać antybiotyki jeszcze przez trzy dni po ustąpieniu objawów.

Przypomina, że jest to bardzo duża grupa leków, które mają różnorodne mechanizmy działania. Antybiotyki mogą wywierać efekt bakteriobójczy, czyli nieodwracalne zahamowanie wzrostu bakterii, bądź efekt bakteriostatyczny - odwracalne zahamowanie wzrostu bakterii.

Ekspertka wskazuje, że antybiotyki można też podzielić ze względu na zakres ich działania - wyróżniamy antybiotyki wąskowidmowe, które działają tylko na jeden, bądź kilka typów bakterii oraz szerokowidmowe, czyli takie, które działają na szerokie spektrum bakterii.

- Antybiotyki są skuteczne wyłączenie wtedy, kiedy stosujemy je zgodnie ze wskazaniami, które są ujęte w karcie charakterystyki produkty leczniczego, czyli odpowiednika ulotki dla specjalistów. Antybiotyki są natomiast nieskuteczne w leczeniu gorączki o niejasnej przyczynie, ponieważ leki te nie mają działania przeciwgorączkowego - podkreśliła specjalistka.

Jak zaznacza, bardzo ważne jest stosowanie antybiotyków zgodnie z ogólnymi normami, czyli konieczne jest ich przyjmowanie w równych odstępach czasu. Powinno się też zwracać uwagę, czy nie wchodzą w interakcje z pokarmem, a także z innymi lekami, które są stosowane przewlekle przez pacjentów.

Bardzo ważne w przypadku leczenia antybiotykami jest utrzymanie odpowiednio wysokiego stężenia leku w organizmie; warunkuje to przyjmowanie odpowiedniej dawki leku co określoną liczbę godzin. Zależnie od typu antybiotyku może być to co 6, 8 czy 12 godzin.

Jak podkreśla dr Markowicz-Piasecka, pacjenci nie powinni sięgać po antybiotyki bez konsultacji z lekarzem.

- Antybiotyki stosujemy tylko w ściśle określonych wskazaniach, czyli z uzasadnionego powodu. I to, który antybiotyk zastosujemy, zależy od rozpoznania klinicznego, którego dokonuje lekarz. Dana choroba jest wywoływana zazwyczaj przez określony szczep bakterii i konkretne antybiotyki leczą właśnie dany szczep - zaznaczyła.

Podczas stosowania antybiotykoterapii dochodzi do niszczenia naturalnej flory fizjologicznej w przewodzie pokarmowym.

- Probiotyki służą temu, aby florę bakteriologiczną odbudować i żeby uniknąć m.in. działań niepożądanych antybiotyków, czyli biegunki poantybiotykowej, bądź zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła - wyjaśnia specjalistka.

Czas trwania terapii zależy od stosowanego antybiotyku, zazwyczaj wynosi on od 5 do 10 dni, jednak znane są też antybiotyki, które stosujemy tylko przez 3 dni. Błędem jest zbyt wczesne przerywanie kuracji przez pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH