Ekspert: chorzy zażywający Atram powinni szybko otrzymać inny podobny lek

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka/rynekaptek   07-09-2016, 16:00

Ekspert: chorzy zażywający Atram powinni szybko otrzymać inny podobny lek Pacjenci, którzy otrzymują lek na serce Atram powinni zwrócić sie do lekarza o przepisanie zamiennika

Pacjenci zażywający wycofany z rynku lek kardiologiczny Atram powinni jak najszybciej otrzymać tak samo działający farmaceutyk, i w tej samej dawce - powiedział PAP prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z rynku Atram wytwarzany przez czeską spółkę Zentiva, ponieważ zawarta w nim substancja czynna została pomieszana z innym lekiem o zupełnie innym działaniu (psychotropowym) o nazwie Neurol.

Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong poinformował w rozmowie z PAP, że Atram zawiera karwedilol i należy do leków beta-adrenergicznych, nazywanych również beta-blokerami. To jeden z najważniejszych stosowanych w kariologii farmaceutyków.

- Atram stosowany był głównie u chorych z niewydolnością serca oraz chorobą wieńcową. Bardzo rzadko wykorzystywano go w leczeniu nadciśnienie tętniczego – podkreślił specjalista.

Jego zdaniem pacjent, któremu lekarz przepisał ten lek, powinien jak najszybciej go zwrócić, i zacząć zażywać inny preparat, zawierający taką samą substancję czynną, i w tej samej dawce. Jego zdaniem odstawienie tego farmaceutyku w krótkim okresie nie powinno być groźne dla chorego.

- W przypadku niewydolności serca zaprzestanie zażywania leku w ciągu kilku dni nie powinno mieć większego znaczenia. U osób z chorobą wieńcową mogą jednak pojawić się objawy, które ten lek usuwał, takie jak zaburzenia rytmu serca czy bóle dławicowe” – podkreśla warszawski specjalista.

Atram jest jednym z trzech dostępnych obecnie leków, które legitymują się potwierdzoną badaniami skutecznością w leczeniu niewydolności serca. Farmaceutyki te poprawiają rokowania chorego i zmniejszają ryzyko zgonu.

Działanie znajdującego się w Atramie karwedilolu polega na blokowaniu receptorów beta, co z kolei zmniejsza pojemność wyrzutową i minutową serca, obniża zużycie tlenu przez mięsień sercowy, zmniejsza aktywność reninową osocza oraz hamuje uwalnianie noradrenaliny.

- Lek psychotropowy, z którym Atram został pomieszany, to rzadko stosowany już lek przeciwdepresyjny, zawierający komponentę przeciwlękową” – powiedział prof. Gaciong.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE