Ekspert: częsta jazda rowerem nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka jąder

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-07-2015, 14:30

Ekspert: częsta jazda rowerem nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka jąder Jazda rowerem nie jest czynnikiem ryzyka występowania raka jąder

Ryzyko zachorowania na nowotwór zwykle zwiększa się wraz z wiekiem, ale w przypadku raka jądra jest odwrotnie: występuje on głównie u młodych mężczyzn w wieku 20-40 lat - powiedział dr n. med. Roman Sosnowski z Centrum Onkologii w Warszawie.

Według specjalisty przykładem jest 37-letni włoski kolarz Ivan Basso, dwukrotny zwycięzca Giro d’Italia, który w poniedziałek wycofał się z udziału w Tour de France. Miał pomóc Alberto Contadorowi zwyciężyć w Wielkiej Pętli. Jednak zrezygnował z wyścigu po kraksie na piątym etapie. - Narzekał na ból jąder, a gdy lekarze go zbadali, okazało się, że ma guz – powiedział dr Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie.

Dr Sosnowski stwierdził, że ból jądra po jakimkolwiek uderzeniu zawsze należy zdiagnozować, tak jak to zrobił Basso. - Nie można go bagatelizować i zrzucać winy na uraz. Taka dolegliwość każdego mężczyznę powinna skłonić do wizyty u lekarza - podkreślił. Jego zdaniem Basso postąpił wzorcowo - mimo udziału w ważnym dla niego wyścigu poddał się badaniom. Powinni o tym szczególnie pamiętać młodzi mężczyźni.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że 70 proc. zachorowań na raka jądra przypada na mężczyzn w wieku od 20. do 39. roku życia. Chorują zatem głównie dwudziesto- i trzydziestolatkowie. W przypadku innych nowotworów, takich jak rak prostaty, zdecydowanie przeważają osoby w wieku 65-70 lat (70 proc. przypadków).

Zachorowalność na raka jąder rośnie. W 2010 r. wykryto w Polsce 1094 przypadki tej choroby. - Nie wiemy dokładnie, jaka jest tego przyczyna, jednym z powodów może być większa wykrywalność tej choroby – uważa dr Sosnowski. Choroba ta częściej występuje u mężczyzn z tzw. wędrującym jądrem (objawiającym się wypadaniem jądra z moszny) lub jądrem brzusznym (tzw. wnętrostwo).

Specjalista podkreśla, że częsta jazda rowerem nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka jąder. - Chciałbym to mocno zaakcentować, że nie ma żadnego związku między kolarstwem a większą zachorowalnością na tę chorobę. A jeśli już mówimy urazach jądra, to częściej dochodzi do nich podczas uprawia innych dyscyplin, np. sportów walki - powiedział dr Sosnowski.

Specjalista dodał, że sport, w tym jazda na rowerze, jest bardzo korzystny dla zdrowia i nie należy z niego rezygnować. Badania dowodzą, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. A jeśli już dojdzie do powstania choroby nowotworowej, to aktywność poprawia wyniki leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH