Ekspert: grypa najpowszechniejszą chorobą zakaźną

FARMAKOTERAPIA

Autor: KLX/rynekaptek.pl   11-08-2016, 12:27

Ekspert: grypa najpowszechniejszą chorobą zakaźną Na grypę choruje 10 Polak i nawet co 2-3 dziecko.

Grypa zabija najwięcej chorych ze wszystkich chorób zakaźnych w Polsce i jest przyczyną tysięcy hospitalizacji - mówi dr Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tu działa prawo wielkich liczb. Powikłania pogrypowe, hospitalizacje i zgony dotyczą co prawda niewielkiego odsetka chorych, jednak epidemia grypy przychodzi do nas co roku, choruje wówczas co 10 Polak i nawet co 2-3 dziecko, co oznacza miliony chorych - przekonuje dr Kuchar.

Specjalista zwraca uwagę, że niewielki odsetek z milionów jest znaczącą liczbą, co powoduje, że grypa zabija najwięcej chorych ze wszystkich chorób zakaźnych w Polsce i jest przyczyną tysięcy hospitalizacji.

- Reakcja na zagrożenie jest odruchowa, na przykład jak ktoś się topi, naturalną reakcją jest ratunek. Tyle, że ratunek czasem jest skuteczny, a czasem niestety nie. Tymczasem w tym przykładzie racjonalnym działaniem uprzedzającym zagrożenie topieniem się będzie wcześniejsza nauka pływania. Zwróćmy uwagę, że działanie uprzedzające będzie zawsze skuteczne, ale trzeba je przeprowadzić wcześniej. Racjonalne przygotowanie się na zagrożenie wymaga wiedzy i inteligentnego planowania - mówi dr Ernest Kuchar.

W przypadku chorób jest to zapobieganie. Przykładem są oczywiście szczepienia przeciw grypie.

- Wiadomo, że z wiekiem odporność zmniejsza się, wiemy również, że co roku przychodzi grypa, którą łatwo się zarazić. Zamiast biernie czekać, licząc na szczęście, bezpieczniej jest przygotować się na zagrożenie i zaszczepić się przeciw grypie zanim nadejdzie - zaznacza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH