Ekspert: nieszczepienia prowadzą do ognisk lokalnych epidemii

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL/rynekaptek.pl   09-03-2018, 14:18

Ekspert: nieszczepienia prowadzą do ognisk lokalnych epidemii Fakt, że coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dzieci istotnie wpływa na możliwość pojawienia się nowych ognisk lokalnych epidemii - ocenił ekspert (Fot. Archiwum)

Widzimy, jak zmienia się sytuacja epidemiologiczna w Europie po przyjęciu fali uchodźców i imigrantów z krajów, gdzie profilaktyka w postaci szczepień nie jest realizowana - dr Paweł Grzesiowski z Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.

Groźba wystąpienia chorób zakaźnych, które wydawało się przeszły już do lamusa narasta wraz ze wzrostem liczby uchodźców i imigrantów zarobkowych. Połączenie tego zjawiska z coraz większą nieufnością do szczepień może doprowadzić do kryzysu epidemiologicznego - mówili eksperci w czasie sesji ''Szczepienia - kalendarz zmian i spojrzenie w przyszłość'' podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w czwartek (8 marca) w Katowicach.

- My już widzimy, jak zmienia się sytuacja epidemiologiczna w Europie po przyjęciu fali uchodźców i imigrantów z krajów, gdzie profilaktyka w postaci szczepień nie jest realizowana. To wzrost liczby przypadków zachorowań na ospę wietrzną, odrę, gruźlicę czy HIV/AIDS. Zaczynamy odnotowywać przypadki polio, chociaż jakiś czas temu wydawało się, że wirus zostanie całkowicie wyeliminowany - mówił dr Paweł Grzesiowski z Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.

Ekspert zwrócił uwagę, że obecnie w kraju obserwujemy trend wzrostowy zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Rośnie liczba przypadków gruźlicy - co gorsza coraz częściej są to przypadki choroby lekoopornej - a także odry. W jego opinii fakt, że coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dzieci istotnie wpływa na możliwość pojawienia się nowych ognisk lokalnych epidemii.

Dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wskazał, że wciąż nie potrafimy sobie poradzić z zatrzymaniem rosnącej fali ruchów antyszczepionkowych.

- Niestety fałszywe opinie, które już dawno zostały obalone przez świat nauki wciąż trafiają na podatny grunt. Widzimy, że żadne restrykcje i próby przymuszenia dostępnymi metodami do szczepień nie przynoszą pozytywnego skutku. Wydaje się jedyną drogą jest ustawiczna edukacja i promocja szczepień - podkreślał dyrektor.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH