Ekspert o terapiach bezinterferonowych w HCV

FARMAKOTERAPIA

Autor: RZ/ rynekaptek.pl   15-05-2015, 12:47

Ekspert o terapiach bezinterferonowych w HCV

Na początku 2015 roku Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do obrotu na rynku europejskim nowe bezinterferonowe terapie w WZW typu C.

- Terapie "bezinterferonowe" gwarantują skuteczność na poziomie 90-100%, niezależnie od zaawansowania choroby, wcześniejszej historii leczenia, schorzeń towarzyszących. Dotychczasowe gwarantowały 50-80% u chorych "łatwych do leczenia", czyli u wcześniej nieleczonych z niewielkim włóknieniem wątrobowym, tymczasem u chorych z marskością, którzy wcześniej nie odpowiedzieli już raz na leczenie, skuteczność była <30% - ocenia prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Dodaj, że terapie "bezinterferonowe" praktycznie nie powodują działań ubocznych, a jeżeli już, to ich znaczenie praktyczne dla pacjenta jest niewielkie: - Tymczasem terapie oparte na interferonie powodowały objawy, które często wymagały przerwania terapii, a w niektórych przypadkach mogły być nawet groźne dla życia. Trwają u większości pacjentów 12 tygodni i tylko czasem muszą być wydłużone do 24 tygodni. Dla porównania - terapie "interferonowe" wymagały zwykle leczenia przez 48 tygodni. Są w całości doustne, natomiast interferon wymaga cotygodniowych iniekcji.

Kilka ośrodków uczestniczyło w badaniach klinicznych, w których stosowano terapie "bezinterferonowe", a obecnie w kilku ośrodkach są stosowane terapie oparte na tych lekach, przekazane w formie darowizn przez producentów w ramach różnej formy "wczesnego dostępu". Otrzymują je pacjenci, którzy nie mogą już - ze względu na zaawansowanie choroby - czekać na dostępność leków w Polsce w ramach refundacji NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH