Ekspert: refundacja leków przeciwbólowych w szerszym zakresie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-11-2016, 12:49

Ekspert: refundacja leków przeciwbólowych w szerszym zakresie Dostęp do refundowanych środków przeciwbólowych mają na razie tylko pacjenci z chorobami nowotworowymi.

Należy objąć całkowitą refundacją wszystkie leki przeciwbólowe przeznaczone dla chorych, którzy wymagają takiego leczenia - uważa dr Tomasz Dzierżanowski z Pracowni Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego.

O koniecznych zmianach w ramach zapowiadanej przez resort zdrowia reformy opieki paliatywnej eksperci rozmawiali w piątek (25 listopada) podczas „Forum Medycyny Paliatywnej 2016” w Warszawie.

Dr Dzierżanowski dodaje, że dostęp do refundowanych środków przeciwbólowych mają na razie tylko pacjenci z chorobami nowotworowymi, a nie mają jej inni cierpiący chorzy, np. ze stwardnieniem rozsianym: - To niemoralne i niezgodne ze standardami międzynarodowymi - podkreślił.

Specjalista dodał, że w niektórych szpitalach oszczędza się na leczeniu bólu, zdarza się, że lekarze do dyspozycji mają jedynie morfinę, a nie mogą skorzystać z nowoczesnych leków opioidowych.

Jacek Gugulski z Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Medycyny Paliatywnej powiedział, że z niedostatecznym leczeniem przeciwbólowym zetknął się nawet w szpitalu legitymującym się certyfikatem "Szpital bez bólu".

Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej dr Wiesława Pokropska jest zdania, że nie powinno się odchodzić od uznania medycyny paliatywnej za osobną specjalizację. Nawiązała do tego, że w przygotowywanym projekcie zmian systemu kształcenia podyplomowego nie znalazła się ona w grupie 48 specjalizacji i zdegradowano ją do podspecjalności.

Dodała, że obecnie mamy ok. 500 lekarzy medycyny paliatywnej, ale nadal jest ich zbyt mało.

Dr Pokropska podsumowała, że z opieki paliatywnej głównie korzystają pacjenci z chorobą nowotworową, a 70 proc. wszystkich objętych tą opieką chorych ma co najmniej 60 lat. - Wszyscy oni wymagają jak najlepszej i specjalistycznej opieki - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH