Ekspert: szczepienie przeciw grypie korzystne dla kobiet w ciąży

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-07-2015, 09:53

Ekspert: szczepienie przeciw grypie korzystne dla kobiet w ciąży Eksperci zalecają ciężarnym szczepienia przeciw grypie

Dr Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przekonuje, że szczepienia przeciwko grypie sezonowej są szczególnie zalecane m.in. kobietom w ciąży.

- Szczepienia przeciwko grupie sezonowej są skuteczną i bezpieczną metodą zapobiegania grypie i jej powikłaniom u kobiet w ciąży - podkreśla dr hab. Aneta Nitsch-Osuch z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej WUM. 

Według specjalistki grypa występuje u kobiet w ciąży z podobną częstością jak w populacji ogólnej, jednak ryzyko jej powikłań jest u nich znacznie większe, np. ryzyko hospitalizacji jest aż siedmiokrotnie wyższe.

Z tego powodu od wielu lat eksperci w kraju i za granicą zalecają szczepienia przeciw grypie u kobiet w ciąży lub planujących ciążę. Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) rekomenduje je od 1997 r., natomiast Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od 2005 r.

Szczepienia przeciwko grypie sezonowej są również w Polskim Programie Szczepień Ochronnych (gis.gov.pl). podobnie jak w większości krajów UE.

Dr Nitsch-Osuch podkreśla, że szczepienia przeciwko grypie sezonowej powinny być wykonywane z użyciem szczepionek inaktywowanych (z rozszczepionym wirionem lub podjednostkowych). Takie szczepienia są dla ciężarnych bezpieczne.

- Nie stwierdzono, by u kobiet w ciąży zwiększały one ryzyko poronienia czy porodu przedwczesnego lub rozwiązania ciąży cięciem cesarskim. Nie wykazano również szkodliwego wpływu szczepienia przeciw grypie u kobiet w ciąży na rozwój płodu, częstość występowania wad rozwojowych oraz zaburzeń psychomotorycznych u dzieci w późniejszych okresach życia – podkreśla specjalistka.

Dr Nitsch-Osuch powołuje się na dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionki przeciw grypie z użyciem szczepionek inaktywowanych, jakie zastosowano u milionów kobiet ciężarnych. Przykładowo, w latach 1990-2009 w USA podano szczepionkę inaktywowaną przeciw grypie sezonowej 11,8 mln kobiet w ciąży, a raportowano zaledwie 20 poważnych i 128 łagodnych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

- Szczepienia przeciw grypie chronią przed zachorowaniem zarówno matkę, jak i dziecko. Wykazano, że kobiety w ciąży bardzo dobrze wytwarzają przeciwciała ochronne po szczepieniu. Są one przekazywane przez łożysko do organizmu płodu, a także podczas karmienia piersią – wyjaśnia specjalistka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH