Ekspert: trudniej jest zarejestrować leki przeciwnowotworowe

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   18-10-2017, 12:28

Ekspert: trudniej jest zarejestrować leki przeciwnowotworowe Pacjenci chetnie podejmują ryzyko udziału w badaniu

Żaden z etapów rozwoju leków nie jest łatwy. Jeśli chodzi o badania wczesnych faz, to największym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa chorym - powiedziała prof. Ruth Plummer, dyrektor Oddziału Badań Wczesnych Faz Centrum Onkologii w Warszawie.

Jak wyjaśniła dyrektor w rozmowie z portalem gazetalekarska.pl, badania obejmują pierwsze podanie nowego związku człowiekowi, badane jest też bezpieczeństwo podania dostępnych terapii w skojarzeniu, które wcześniej nie było zastosowane. - Najważniejszym celem badań wczesnych faz jest określenie profilu bezpieczeństwa nowej terapii i zdefiniowanie bezpiecznych dawek – poinformowała.

Dyrektor Plummer wytłumaczyła, że to ile leków udaje się zarejestrować do stosowania w praktyce klinicznej, zależy od rodzaju terapii.

- W przypadku antybiotyków jedna na trzy molekuły zostaje zarejestrowana, natomiast w przypadku leków przeciwnowotworowych – jest mniej optymistycznie. Przed laty, było to średnio jeden na dziesięć leków, teraz jest tylko nieco lepiej – stwierdziła.

Dodała, że zarejestrować antybiotyki jest łatwiej, gdyż służą do zabijania obcych komórek. - Z kolei leki przeciwnowotworowe mają likwidować komórki człowieka, wprawdzie te nieprawidłowo działające, ale jednak nasze, ludzkie. To bywa najważniejszą przeszkodą – przyznała profesor.

Więcej: http://gazetalekarska.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH