Ekspert: wykrywalność nowotworów złośliwych nerki stale rośnie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   15-03-2018, 09:11

Ekspert: wykrywalność nowotworów złośliwych nerki stale rośnie Dominującą grupą są nowotwory gruczołu krokowego (Fot. Archiwum)

Udział urologicznych nowotworów złośliwych w globalnej liczbie tych chorób zarówno w Europie, jak i w Polsce to ponad 25 proc. Jednak wraz z rozwojem możliwości diagnostycznymi wykrywalność wczesnych stadiów zaawansowanych nowotworów złośliwych nerki stale rośnie - przekonuje prof. Piotr Chłosta.

Lekarze urolodzy 80 proc. swojego czasu poświęcają uroonkologii. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań na raka nerkowokomórkowego mamy coraz wcześniejsze diagnozy i coraz lepsze rokowania - podaje Rzeczpospolita.

W zależności od regionu i płci rak nerki stanowi 2-3 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Niemal dwukrotnie częściej atakuje mężczyzn. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w krajach zachodnich co szósty diagnozowany u nich nowotwór jest rakiem nerki. W Polsce problem osób dotkniętych nowotworem złośliwym nerki systematycznie wzrasta. Dotyczy to obu płci - czytamy.

- Udział urologicznych nowotworów złośliwych w globalnej liczbie tych chorób zarówno w Europie, jak i w Polsce to ponad 25 proc. - powiedział prof. Piotr Chłosta.

Dodał, że dominującą grupą są nowotwory gruczołu krokowego, później pęcherza moczowego, a następnie nerki.

Jednak wraz z rozwojem świadomości pacjentów i możliwościami diagnostycznymi wykrywalność wczesnych stadiów zaawansowanych nowotworów złośliwych nerki stale rośnie. Lekarze są w stanie wychwycić chorobę znacznie szybciej i z lepszymi rokowaniami - podaje gazeta.

W chwili obecnej, według danych European Association of Urology, jeśli weźmiemy pod uwagę rejon Europy, rocznie na nowotwór nerki zapada 43 tys. kobiet i 72 tys. mężczyzn, a umiera 17 700 kobiet i 31 300 tys. mężczyzn.

Prof. Chłosta podkreśla jednak, że w przypadku tego nowotworu prognozy są korzystne, dlatego przewiduje spadek liczby zachorowalności dla obu płci.

- Wzrost wykrywalności nie oznacza przecież wzrostu umieralności - powiedział gazecie.

Dodał, że w momencie rozpoznania najważniejsze jest to, jak guz jest zaawansowany, a także gdzie jest zlokalizowany. Ważną informacją jest także to, że 80 proc. to małe guzy, czyli takie poniżej 7 cm, które są ograniczone jedynie do nerki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH