Ekspertyza dot. stosowania omeprazolu i esomeprazolu

FARMAKOTERAPIA

Autor: SIA/rynekaptek.pl   15-02-2017, 15:45

Ekspertyza dot. stosowania omeprazolu i esomeprazolu Ekspertyza wykazuje, że przewlekłe stosowanie omeprazolu lub esmoprazolu powoduje rozwój otępienia

Śląska Izba Aptekarska udostępnia ekspertyzę odnośnie bezpieczeństwa stosowania omeprazolu i esomeprazolu w wolnej sprzedaży, która została opracowana przez prof. dr hab. n. med. Waldemara Jańca.

Jak czytamy w przedstawionej ekspertyzie, analiza obecnie dostępnych danych wskazuje, że dopuszczenie omeprazolu i esomeprazolu do wolnej sprzedaży stwarza duże niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia dla osób przyjmujących te leki i konsekwencji, które mogą wyniknąć dla Ministerstwa Zdrowia z dopuszczenia tych leków do niekontrolowanej sprzedaży.

Ekspertyza opiera się na nowo publikowanych danych, które wskazują, że przewlekłe stosowanie omeprazolu lub esmoprazolu powoduje rozwój otępienia (demencji) lub choroby Alzheimera zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.

Jak wskazano, przewlekłe stosowanie uszkadza także układ kostny zwłaszcza u osób w podeszłym wieku oraz zmniejsza skuteczność leków stosowanych w leczeniu HIV.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH